Hasnyálmirigy enzimtermelési probléma

Kérdés:  Melyik a legoptimálisabb diagnosztikai eljárás a hasnyálmirigy enzim termelési funkciójának vizsgálatára/mérésére, valamint a csökkent enzimtermelés pontos okának felderítésére?
A ma kapható enzimpótló készítmények (pl. Kreon) csak csekély mértékben enyhítik a tüneteket. Létezik olyan gyógyszer vagy módszer, amellyel az enzimpótlás eredményesebb? Van esély arra, hogy a diagnózis felállítását követően az enzimtermelési funkció helyreálljon?
Előre is köszönöm a segítségét!

hasnyálmirigy, enzim | Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin 2014 ;19(áprilisi)   InforMed | Szendei, K.
Válasz:  A hasnyálmirigy tevékenysége endokrin és exokrin, vagyis belső elválasztású és külső elválasztású. Az előbbi fő tevékenysége a vércukor anyagcsere szabályozása a termelt inzulin által. Amire kérdez, az a külső elválasztású enzimtermelés, mely az emésztést segíti. Exokrin mirigyként a pancreas által termelt nedvben, a hasnyálban, számos fontos enzim, mint a lipidek bontását végző lipáz, a keményítő bontását végző amiláz és a fehérjéket bontó tripszin és kimotripszin található, ez napi 1 ½ l folyadék termelését jelenti, mely a bélbe ürül. A folyadék összetétele attól függ, hogy éhgyomorra vagyunk-e vagy éppen ettünk. A kiválasztás szabályozása hormonális és idegrendszeri úton történik, negatív feedback (visszacsatolási) mechanizmussal, az egyik ilyen hormon a szekretin, a másik a cholecisztokinin. A szekretin kiválasztását a patkóbél falából a bélbe jutó sav indítja el.
Krónikus hasnyálmirigy gyulladás számos betegség következtében alakulhat ki. Leggyakrabban epeköves vagy alkoholos eredetű hasnyálmirigy gyulladás után válik a termelés elégtelenné.-Diagnózisát részben képalkotó vizsgálatokkal (UH, CT, ERCP, MRI) lehet felállítani, részben a szérum amiláz és lipáz szintjének mérésével. Az exocrin működést szondás és orális funkcionális próbákkal valamint a széklet emésztettségének, kimotripszin és elasztáz szintjének mérésével lehet vizsgálni.
Ezeket a vizsgálatokat nem alkalmazzák a mindennapi gyakorlatban, inkább tudományos céllal, mert klinikailag igazolható hasnyálmirigy exokrin elégtelenség esetén a vény nélkül is kapható enzimpótlás eredményessége igazolja a diagnózist.

Kapcsolódó cikkek a Máj, epe és hasnyálmirigy betegségek rovatban olvashatók.

2014-05-02 02:47:40
| hasnyálmirigy, enzim
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop