Egyetlen alkarcsont törése, Monteggia sérülés és Galeazzi törés
Az orsócsont vagy a singcsont külön ritkán törik el, társult sérülés a csukló vagy könyöktájon sokszor előfordul. Ha a törött csont szöglettöréssel vagy rövidüléssel gyógyul, a két csont közötti ízület a könyöktájon, vagy a csuklótájon tönkremehet. Ezért mindig megröntgenezik a csuklót és a könyököt is, hogy a társult sérülést ki lehessen zárni.
Kép. Orthobulletine
Kezelés
A singcsont elmozdult törését feltárás és helyretétel után lemezzel és csavarokkal rögzítik. Az orsócsont törései hajlamosak az elcsavarodásra. A helyretétel után a jó helyzetet nem lehet megtartani, ezért műtétet végeznek lemez és csavarok segítségével. Galeazzi törés: az orsócsont csuklótáji törése, az orsó-és singcsont közötti ízület ficamával.Műtétet végeznek: a törést lemezzel és csavarokkal rögzítik, az ízületet helyreteszik, ha ficamodásra hajlamos, ideiglenesen áttűzik.
A Monteggia sérülés olyan singcsonttörés, ami együtt jár a könyökízületi végen az orsócsontot helyén tartó gyűrű alakú szalag szakadásával, mely miatt az orsócsont feje kificamodik, törés is keletkezhet.
A sérülés kezelése mindig műtéti, a törést lemezzel és csavarokkal rögzítik, az orsócsont ficamodott feje a lemez felhelyezése után általában magától helyére megy, de néha az ízületet is fel kell tárni.
A műtét célja a korai mozgathatóság, a működés teljes helyreállítása.
Szövődmények: felléphet fertőzés, keringészavar, illetve orsócsont könyökhöz közeli végének műtétje során az orsóideg mozgatóágának sérülése.
Egyéb kezelési lehetőség: az elmozdult töréseket kizárólag műtéttel lehet kezelni. A ritka elmozdulás nélküli töréseket gipszrögzítéssel kezelhetők.
Kezeletlenül a singcsont vagy orsócsont törés rossz helyzetben gyógyul, mozgásbeszűkülés, torzulás jön létre.
Monteggia sérülésnél ha az orsócsont feje ficamodott helyzetben marad, akadályozza a könyökmozgásokat. Galeazzi törésnél állandó csuklófájdalom lép fel, a kéz használhatósága csökken.
Várható eredmény
A műtét után, ha gipszrögzítés nem szükséges, a teljes működés is általában helyreáll. Darabos jellegű töréseknél elhúzódó törésgyógyulás léphet fel, csontbeültetésre lehet szükség. A Monteggia sérülés esetén, ha instabilitás miatt a könyökízületet át kell tűzni, mozgásbeszűkülés maradhat vissza a könyökízületben.
Singcsont, orsócsont törés: műtét után korán elkezdhető a torna. Gipszrögzítés a sebgyógyulásig szükséges. 4-6 hét, mire a teljes funkció helyreáll.
Galeazzi törés: Ha az ízület stabil, sebgyógyulás után elkezdhető a torna. Ha az ízületet át kellett tűzni, derékszögű gipszrögzítést helyeznek fel 6 hétre. A teljes funkció a gipszlevétel után 4-6 héttel áll helyre.
Monteggia sérülés: Ha a könyökízület stabil, a hajlítás, a nyújtást és a forgatást 10 nappal a műtét után el lehet kezdeni, gipszrögzítés csak sebgyógyulásig szükséges. Ha a stabilitás bizonytalan, az ízületet áttűzik, és a kart felkargipszben rögzítik 6 hétig, gipszlevétel után további 6-8 hét tornakezelés szükséges.