Könyökficam - II.
A "Könyökficam" című cikk folytatása.
Kép: Concie Medical Knowledge
A kóros helyen képződő csontosodás a roncsolt lágyrészekben keletkezik. A röntgenfelvétel már a sérülést követő 4-6. héten a lágyrészek elcsontosodását mutathatja.
Ha felmerül a szövődmény gyanúja, a tornagyakorlatokat felfüggesztik, és a könyökízületet rögzítik a fájdalom csillapodásáig, majd óvatosan újra el lehet kezdeni a tornát. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek segíthetik a merevség csökkentését; ezeket néha megelőzés céljából is használják.
A mozgásokat gátló csontos kinövéseket akkor lehet eltávolítani, ha a csont már „megérett” és a folyamat már nem terjed tovább. Ezt izotópvizsgálattal lehet ellenőrizni.
A másodlagos ízületi kopás, artrózis késői szövődmény. A tüneteket konzervatívan kezelhetők, de ha a fájdalom és merevség a beteg számára elviselhetetlen, teljes könyökízületi protézis beültetése szóba jöhet. Egyéb kezelési lehetőség nincs.
Kezeletlenül a ficam nem gyógyul, súlyos torzulás, mozgáskorlátozottság jön létre. A társult törések ellátása a teljes funkció helyreállítása miatt szükséges.
Várható eredmény
A könyök nyújtásában 20-30 fokos elmaradás nem ritka könyökficam után. A fizioterápia segíthet, de a mozgások erőltetését el kell kerülni.
Gyógyulás, utókezelés
Egyszerű ficam esetén egy hét múlva a gipszsínt el lehet távolítani és óvatos tornagyakorlatokat lehet kezdeni, majd 3 hét múlva a karfelkötést is el lehet hagyni. Engedni kell, hogy a könyök mozgásai maguktól térjenek vissza, soha nem szabad erőltetni. A teljes mozgásterjedelem 6-8 hét múlva áll helyre.
Töréses ficam esetén a gipszrögzítés 3 hétig szükséges. A gipszlevétel után tornakezelést kezdenek, melyet 8-12 hétig kell végezni.