Csuklótáji törések

A havas-jeges időben igen gyakori a csuklótáji, boka, váll és csípőtáji törés. A leggyakoribb törés, mely letenyerelés folytán jön létre az orsócsont csukló felőli részén, azon a szakaszon, ahol a leggyengébb a csontszerkezet. Ezért az "orsócsont típusos helyén lévő törés"-nek nevezzük.

| InforMed Hírek19   InforMed | Glanz, J.

Elmozdulás nélküli, vagy stabil törések esetén elegendő lehet a konzervatív kezelés: helyretétel és gipszrögzítés, néha azonban szükség van kiegészítő, a bőrön át végzett tűződrótos rögzítésre is. A fedett tűzés csupán a konzervatív kezelés kiegészítése, és gipszrögzítésre ebben az esetben is szükség van.

Konzervatív kezelés

A törés helyretétele helyi érzéstelenítésben történik: a töréskor keletkezett vérömlenybe steril körülmények között érzéstelenítő oldatot fecskendezünk. Amikor a fájdalom megszűnt, a csuklótájék elzsibbadt, sásból font ujjhúzókat helyezünk fel a sérült kéz ujjaira, és húzás-ellenhúzás mellett helyretesszük a törést.

Kibélelt gipszsínt helyezünk fel az alkarra, mely az ujjak tövétől a könyökhajlatig ér, és úgy modelláljuk, hogy megfelelően rögzítse a törést. Amikor a gipsz megkötött, még a gipszelőből távozás előtt, minden pólyamenetet felvágunk az utolsó szálig, és átpólyázzuk. Erre azért van szükség, mert a csuklótájék várhatóan még tovább dagad, és a feszes pólyamenetek elszoríthatják a kéz vérellátását.

A röntgenfelvételek elkészítése után a beteg figyelmét erre a tényre külön felhívjuk és másnapra keringésellenőrzésre vissza is rendeljük. Javasoljuk, hogy karját ne lógassa, lehetőleg polcolja fel.

A duzzanat 3-4 nap alatt megszűnik, a gipszsín meglazul, nem rögzít már megfelelően. A sínt függesztésben távolítjuk el, hogy a törés ne tudjon elmozdulni, és körkörös alkargipszet helyezünk fel, ugyanúgy modellálva, mint az első helyretételkor. Ekkor már érzéstelenítésre nincs szükség.

Röntgenfelvételeket készítünk és a beteget hazabocsájtjuk. Már ekkor el kell kezdeni az utókezelést, az ujjak, könyök, váll tornáját, azért, hogy megakadályozzuk a nem rögzített ízületek elmerevedését, melyre főleg idős korban fokozott a hajlam.

A beteget a 3. héten is megvizsgáljuk, ha a törésben elmozdulás jött volna létre, újra átgipszeljük, esetleg a műtét is szóba jön. Elmozdulás azonban megfelelő indikáció és gondos kezelés mellett általában nem jön létre.

A gipszet az 5-6 héten távolítjuk el és most már gipsz nélkül folytatjuk a tornát. Legalább 4 hét szükséges, mire a korábbi mozgások helyreállnak.

A körkörös gipsz helyett műanyag alapú merev rögzítés is felhelyezhető.

Fedett tűzés

A konzervatív kezelés kiegészítésére, műtőben, a karfonat vezetéses érzéstelenítésével a bőrön keresztül néhány 2 mm tűződróttal a törtdarabokat egyesítjük. Az érzéstelenítés miatt kórházi felvétel szükséges, legfeljebb 1-2 napra. A duzzanat megszűnte után előfordulhat, hogy a tűződrótok tapinthatóvá válnak, esetleg kilyukasztják a bőrt. A beteg figyelmét felhívjuk arra, hogy ha a gipsz alatt fájdalom jelentkezne, belázasodna, azonnal jelentkezzen.

Az utókezelés lényegében azonos a fent leírtakkal. A gipsz eltávolítása után bőrápolást végeztetünk (áztatás, krémezés babakrémmel) és néhány napon belül eltávolítjuk – helyi érzéstelenítésben a tűződrótokat, hogy az esetleges fájdalom a tornakezelést ne akadályozza.

Külső rögzítő

Kizárólag igen darabos jellegű törés esetén alkalmazzuk. A módszer azt használja ki, hogy az inak és szalagok a húzás hatására rögzítik a törést. Az ízületi felszín rögzítéséhez tűzés is szükséges. A műtét során nem szükséges a bőr megnyitása, a karfonat vezetéses érzéstelenítése után a törést húzás-ellenhúzással helyretesszük, majd kis metszésekből a III. kézközépcsontba és a töréstől távolabb az orsócsontba olyan csavarokat helyezünk be, melyekre a bőrön kívül rögzítő keret erősítünk.

A rögzítést 5-6 hétig fenntartjuk, de a 3-4 héten a keret húzásán csökkentünk, hogy a szalagok, inak túlnyújtását elkerüljük. 1-2 nap kórházi benntartózkodás után hazaengedjük a beteget, előtte megtanítjuk az ujjak, könyök és a vállízület tornáztatását, illetve a csavarok bemeneti helyén a bőr ápolását, tisztán tartását.

Törésrögzítés lemezzel

A csuklótáji töréseket egyre ritkábban kezeljük konzervatívan, miután a tapasztalat szerint gyorsabb a gyógyulás, jobbak az elért eredmények. Az instabil törések a helyretétel után elmozdulhatnak, az ízületi felszín egyenetlenné válik.

A műtét stabil rögzítést ad, így a hosszabb gipszrögzítés felesleges, ezáltal hamarabb visszatér a kéz normális működése, továbbá az is, hogy az ízületi felszín pontosan helyreállítható.

A műtétet karfonati vezetéses érzéstelenítésben, a jó látási viszonyok eléréséhez vértelenítésben végezzük. A csuklótájékot a tenyéri oldalon feltárjuk, félretartjuk az ereket, a középideget és a hajlítóinakat, a T alakú lemezt felhelyezzük és kis csavarokkal rögzítjük. A sebet rétegesen, szívódrain felett bezárjuk.

A műtét utáni napon a csövet általában eltávolítjuk, és akár más aznap el is engedhetjük a beteget. Hazamenetel előtt megtanítjuk a nem rögzített ízületek tornásztatását.

Gipszrögzítés csak a varratszedésig szükséges, ekkor végezzük el általában a záró röntgenfelvételeket is.

A tornát a gipszlevétel után is folytatjuk, a mozgások teljes helyreállásáig, a lemezt 8-12 hónap múlva, egy újabb rövid kórházi benntartózkodás alatt távolítjuk el, ha panaszt okoz. A lemez titánból készül, szövetbarát, fémeltávolításra csak panasz esetén van szükség.

| csuklótörés, orsócsont törés
2022-12-01 13:26:53
hirdetés

Web Design & Development Prowebshop