A kézközépcsontokat az ujjakkal összekötő ízületeket, melyek ökölképzésnél kiemelkedő bütykök a kézháton, nevezik MP ízületeknek. Ezek az ízületek igen fontosak a tárgyak megragadásánál és kézben tartásánál. Az MP ízületek fájdalma és eltorzulása reumatoid artritiszben gyakori. A fájdalmat és deformitást okozhatja trauma, köszvény, álköszvény, pikkelysömör és más betegségek is.
A csont táplálásához vérellátás szükséges. Ha a csont vérellátása károsodik, a csont elhal, mely állapotot avaszkuláris csontnekrózisnak nevezik. Ez történik Kienböck betegségben, mely a holdascsontot, az egyik kéztőcsontot érinti a csuklótájon.
A ganglion ciszták a kézen és a csuklón található igen gyakori csomók, melyek az ízületekkel és inakkal összefüggésben fordulnak elő. A leggyakoribb előfordulási helyük a csukló háti oldala, a csukló tenyéri oldala, az ujjak töve a tenyéren és az ujjak végpercén a kézháti oldalon. A ganglion cisztát tiszta folyadék vagy zselé tölti ki.
A feszítőinak közvetlenül a bőr alatt fekszenek a csontokon. Elhelyezkedésük miatt egy kisebb metszéstől is sérülhetnek. Az ujj beakadása miatt ezek a vékony inak kitéphetik csontos tapadásukat, és a beteg képtelen kinyújtani az ujját. Kezelés szükséges az ín mozgásainak helyreállításához.
A feszítőínak első rekeszében lévő ínak ínhüvelygyulladását de Quervain féle ínhüvelygyulladásnak is nevezik a svájci sebész, Fritz de Quervain után. A kórképet a hüvelykujj alatti területen futó ínak izgalma vagy gyulladása okozza.
A felső végtag veleszületett rendellenességei olyan elváltozások, melyek a születéskor jelentkeznek. Az eltérések a normálistól az enyhétől a súlyos rendellenességekig terjednek. Például a kézen a következők lehetnek: több vagy kevesebb ujj, nem hajlítható ujjak, túl rövid ujjak, eltorzult vagy összenőtt ujjak, vagy leszorítási gyűrűk az ujjakon, kézen.
Ha az újszülött egyik karját képes mozgatni és a másikat nem, lehetséges, hogy karfonatsérülése van. A karfonat az az ideghálózat, mely a felkar, kéz és ujjak mozgatását végzi. 1000 baba közül 1-2-nél fordul elő.
Az ínhüvelygyulladás fő oka a kéz túlerőltetése vagy tartós, helytelen terhelése. Van-e segítség akut helyzetben? Hogyan előzhetők meg a panaszok?
Az ismétlődő megerőltetés okozta sérülés (RSI – repetitive strain injury) közel 450 ezer britet érint, és 2003-2004-ben 4,7 millió kiesett munkanapot okozott. A mozgásszervi betegségekkel foglalkozók „sokkolónak” tartják ezeket a számokat. A panaszokat az állandó, monoton mozdulatsorok, leggyakrabban a számítógépen végzett munka okozzák.
A pókhálóból készült szintetikus anyag rövidesen alkalmas lesz mesterséges ínak és ízületek készítésére, állítják európai orvosok.