Legutóbbi cikkek

A Dupuytren kontraktúra (palmaris fibromatosis)

A tenyéri bőnye (fascia) zsugorodása, amely az ujjak hajlított helyzetű zsugorodását okozza.


Carpal tunnel szindróma: Az új kezelés tartós enyhülést kínálhat műtét nélkül

A kéztőalagút-szindróma (CTS) akkor fordul elő, amikor a középső ideg, amely a csuklón a hüvelykujj magasságáig halad, összenyomódik és begyullad, amikor áthalad a kéztőalagúton.


Nyeregízületi kopás

Az egészséges ízületekben a csontok végeit porc borítja, mely lehetővé teszi a sima és fájdalmatlan mozgásokat. Ízületi elfajulásban (artrózis, degeneratív artritisz, osteoarthrits) a porcborítás tönkremegy és ennek eredményeképpen a csontok közvetlenül érintkeznek.


Az orsócsont csuklóízületi végének törései

Az orsócsont csuklótáji végén a legváltozatosabb törések jöhetnek létre. A haránttörése és hátrafelé billenése a leggyakoribb törés idősebb nőknél. Az orsócsont leggyakrabban az ízülettől 2 cm-re, a csont leggyengébb helyén törik el, a singcsont nyúlványa is letörhet.


Csuklóízületi artroszkópia

Az artroszkópia ízületi tükrözést jelent, minimál invazív beavatkozás, melynek célja az ízület belsejének megtekintése és, ha lehetséges, a talált elváltozások ellátása speciális műszerekkel. Az utóbbi években a térdízület és a vállízület után a csuklótájon végzik a legtöbb artroszkópiát.


Pattanóujj

A pattanóujj az ujjak ínhüvelygyűrűit és a hajlítóinak elváltozása. Pattanóujj akkor keletkezik, ha az ínhüvelygyűrű az ujj tövénél megvastagodik, leszorítja az ínat, mely így nem tud szabadon átcsúszni a gyűrű alatt.


Endoszkópos kéztőalagút felszabadítás

A kéztőalagút felszabadításának leggyakoribb műtéti módja a feltárásos technika (ld. ott). A műtét lényege a kéztő csatorna felett haladó erős szalag átmetszése, a leszorított n. medianus felszabadítására. Néhányan a műtétet endoszkóp segítségével végzik.


Replantáció

Replantáció alatt a sérült teljesen levágott ujjnak, kéznek, karnak műtéti visszaültetését értjük. A replantációs műtét célja a sérült testrész helyreállítása, amennyire lehetséges.


Csuklótáji törések

A havas-jeges időben igen gyakori a csuklótáji, boka, váll és csípőtáji törés. A leggyakoribb törés, mely letenyerelés folytán jön létre az orsócsont csukló felőli részén, azon a szakaszon, ahol a leggyengébb a csontszerkezet. Ezért az "orsócsont típusos helyén lévő törés"-nek nevezzük.


Sajkacsont törés

A sajkacsonttörés leggyakrabban kinyújtott tenyérre esésnél következik be. Jellemző, hogy a kezdeti fájdalom napok, hetek alatt csökken. A duzzanat csekély, és mivel nem jár deformitással, sokan tévesen feltételezik, hogy csak megrándították a csuklójukat, ezért nem fordulnak orvoshoz.


1 | | |

Web Design & Development Prowebshop