Combnyaktörés
A sérülés leggyakrabban idősebb, csontritkulásban szenvedő betegeknél fordul elő, fiatalabbak esetén magasból esés vagy közúti balesetben elszenvedett közvetlen erőbehatás okoz combnyaktörést. A sérültek gyakran politraumatizáltak, és az esetek 20 százalékában combcsonttörésük is van.
Kezelés
A combnyaktörés kezelésének alapelve a pontos helyretétel, a stabil rögzítés és korai mobilizálás. Az idős betegektől a végtag teljes tehermentesítése nem várható el, ezért igen fontos a stabil rögzítés.
Gerincközeli érzéstelenítés után a beteget extenziós asztalra fektetik, a törést a végtag óvatos húzásával és forgatásával helyreteszik, miközben tv képerősítő alatt átvilágítva ellenőrzik az elért helyzetet.
Ezután kis bőrmetszésből két kanülált csavarral rögzítik a letört combfejet, az elmozdult töréseknél az egyik csavarra kis lemezt is erősítenek, a stabilitás fokozás érdekében.
A beékelt töréseket abban a helyzetben rögzítik, ahogy áll a törés. Bizonyos esetekben dinamikus csípőcsavarral rögzítik a törést.
Ha a törést ritkán nem lehet pontosan helyretenni, vagy ha régi, több napos, idős betegek esetében a combfejet eltávolítják, és csípőprotézist ültetnek be.
A műtét célja
A műtét életmentő beavatkozás, elvégzése sürgős: az idős betegeket sürgősen fel kell kelteni az ágyból. Idős betegekben minél később történik a műtét, annál több a szövődmény.
Sjnos a beteget, aki többnyire számos betegségben szenved, gyakran véralvadásgátlót szed, rövid idő alatt, de megfelelően elő kell készíteni a műtétre. A vérellátás megszakadása miatt a combfej elhalhat.
Amíg a beteg a műtőbe kerül, húzókezelést végeznek, mert a törés rögzítés nélkül nagy fájdalommal jár, és a húzás tehermentesíti a combfej még épen maradt tápláló ereit.
Szövődmények
A hosszantartó ágyban fekvés miatt tüdőgyulladás és felfekvés, vérrögképződés alakul ki; korábban fennálló betegségek miatt is rosszabbodhat a beteg állapota.
Egyéb kezelési lehetőség?
Az elmozdulással járó törések nem gyógyulnak meg belső rögzítés nélkül. A beékelt törések meggyógyulhatnak műtét nélkül is, de még ágyban fekve is elmozdulhat a törés, így a műtét elvégzése biztonságosabb.
Kezeletlenül a fellépő szövődmények a beteg halálához vezethetnek.
Várható eredmény
A betegeket műtét után talpra lehet állítani és 5-6 nap után hazabocsájthatók vagy elhelyezhetők rehabilitációs osztályon.
A combfejelhalás esélye 30 százalék elmozdulással járó törések esetén, míg az elmozdulás nélküli törés esetén 10 százalék. A csont elhal, és a combfej beroppan.
A törés meggyógyulhat, de a combfej deformálódik, és az ízület tönkremegy. A combfej részleges vagy teljes elhalása néhány év múlva artrózishoz, ízületi kopáshoz vezet. 45 év felett a teljes csípőprotézis beültetés a megfelelő megoldás.
Fiatalabb betegek esetén, ha egy kis szegment halt el a terhelési felszínen, átállításos csontműtét végezhető, mellyel a terhelési viszonyokat megváltoztatják. 30 éves kor alatt a csípőízület elmerevítése végezhető, ez azonban a beteg számára gyakran elfogadhatatlan.
A combnyaktörések 30 százalékában álízület alakul ki, a törtvégek lecsiszolódnak, a törtdarabok szétesnek, a csavarok pedig kivágnak a combfejből. A beteg nehezen jár, fájdalomra panaszkodik, és végtagja megrövidül. Idősebb betegeknél ilyenkor teljes csípőízületi protézist ültetnek be.
Gyógyulás, utókezelés
A műtét utáni napon a beteget az ágyban felültetik, majd kiültetik karosszékbe. Második naptól járókerettel járásgyakorlatokat kell végeznie. 6-12 hét, mire a beteg bottal önállóan járóképes lesz.
Fontos a trombózis és következményes tüdőembólia megelőzése, a csípőtáji törött betegek műtét után hat hétig vérhigítőt kapnak.