A sérülés leggyakrabban idősebb, csontritkulásban szenvedő betegeknél fordul elő, fiatalabbak esetén magasból esés vagy közúti balesetben elszenvedett közvetlen erőbehatás okoz combnyaktörést. A sérültek gyakran politraumatizáltak, és az esetek 20 százalékában combcsonttörésük is van.
Az antidepresszánsokat vagy opioid tartalmú gyógyszereket szedő idősebb emberek esetében több mint kétszeres a kockázata annak, hogy csípőtáji törést szenvedjenek, a Dél-Ausztráliai Egyetem (UniSA) által kiadott tanulmány szerint.
Az egyik leggyakoribb sérülés, mely kizárólag műtéttel kezelhető eredményesen. A combnyakon, a tokon belül keletkező sérülés a combnyaktörés, a tokon kívül a combcsont felső végén létrejövő törést pertrochanter törésnek nevezzük. Lényeges a két törésforma megkülönböztetése, mert más a gyógyhajlam és a műtéti megoldás is.
A csípőizület kopása a felnőtt lakosság jelentős részét érinti, nőknél gyakoribb. Az életkor előrehaladtával gyakrabban fordul elő.
A törés leggyakrabban fiatal felnőttekben, illetve idős, csontritkulásban szenvedő betegeknél fordul elő. A törésvonal a combcsont bütykei felett van, de beterjedhet a térdízületbe is, a combcsont egyik vagy mindkét bütyke eltörhet, illetve T alakú törés alakul ki. A térdhez közeli törtvég hátrafelé billenése sérülést okozhat a térdhajlati verőéren.
A combcsonttörés leggyakrabban fiatal felnőtteknél fordul elő, legtöbbször nagy erőbehatásra jön létre. Idős korban a combcsonttörést mindig kórosnak tekinthető, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik.
A csípőprotézis beültetése csípőízületi kopás (artrózis), illetve combnyaktörés után fellépő combfejelhalás miatt lehet szükséges.
A tomportáji törések főleg idős, csontritkulásban szenvedő betegeknél fordulnak elő. A törés az ízületi tokon kívül, a csont jó vérellátású területén jön létre, általában jól gyógyul, és ritkán alakul ki combfejelhalás, szemben a combnyaktöréssel.
A csípőficam iránya szerint osztályozható: hátsó (messze a leggyakoribb), elülső és központi ficam. A röntgenfelvételen a combfej a csípőízületi vápán kívül helyezkedik el, a vápa felett. Kiegészítő felvételek és CT vizsgálat szükséges az esetleges vápa- vagy combfej vagy combcsonttörés kizárására.
A csípőprotézist kiváltó viszonylag új módszerrel már a 40-50-es korúaknál is beültethető protézis, nekik eddig ugyanis várniuk kellett, míg elérik a 60-as éveiket.