A porckorongsérv konzervatív kezelése
Először csak enyhe fájdalmat érzünk a gerincünkben, ami később szinte elviselhetetlenné válik. Kényelmetlen az ülés, a fekvés, a mozgás, az erős fájdalmaktól pedig már aludni sem tudunk
porckorongsérv, csigolyák |
InforMed Hírek14 InforMed
| Bárdosi, E.
A gerinc felépítése
A gerincoszlop 24 mozgékony csigolyából áll, melyek a nyaktájéktól a medence felé haladva egyre nagyobbá és masszívabbá válnak. Hogy a csontok ne horzsolódjanak egymáshoz, a természet "lökhárítókról", azaz a csigolyák közti porckorongokról is gondoskodott.
Minden egyes porckorong egy külső rostos gyűrűből és egy belső kocsonyás állományból épül fel. A hosszú ideig tartó helytelen testtartás nyomást gyakorol a porckorongokra, a rostos gyűrű elszakadhat, és a nyíláson keresztül a gélszerű állomány egy része a gerinccsatornába folyik. Ez többnyire a gerinc erősen terhelt ágyéki szakaszán fordul elő.
Rendszerint nem ügyelünk eléggé a porckorongokra. A magas sarkú cipő kimozdítja a gerincoszlopot egyensúlyából. A nehéz, egy oldalra összpontosuló terhek, mint pl. a teli bevásárlókosár, a csigolyák túlfeszítettségét és egyoldali dőlését idézik elő.
Porckorongsérv
A porcszövet az évek során eldeformálódhat és a gerinccsatornába nyomulhat anélkül, hogy mindez fájdalommal járna. A betegség csak akkor mutatkozik, ha a porcszövet ideget nyom.
A kiterjedéstől függően a porckorong károsodásának három stádiumát különítik el:
Protrúzió (kidomborodás): A gélállomány a rostos gyűrűt nyomja, de még sértetlen marad és visszahúzódhat.
Prolapszus (kitüremkedés): A gélállomány áttöri a rostgyűrűt és a gerinccsatornába nyomul.
Szekveszter (sérv leszakadt része): A kitüremkedett kocsonyás állomány leválik a porcszövet többi részéről és a gerinccsatornában vándorol.
A porckorongsérv okai még nem tisztázottak. Kialakulásában bizonyosan szerepet játszik a mozgáshiány, a helytelen ülés és általában a rossz testtartás, a gerincoszlop hibás terhelése nehéz fizikai munka során, vagy a súlyfelesleg.
Gyógytorna
A gyógytorna megelőzésre is alkalmas. A következő alapelvek azonban a hátgyakorlatok minden fajtájára érvényesek:
1. a gyakorlat közben mélyen és nyugodtan lélegezzünk;
2. a lehető legkevesebb fájdalommal járó testtartásokat vegyük fel;
3. soha ne tornázzunk a fájdalom ellenében, inkább fejezzük be a gyakorlatot, ha fájdalmat érzünk.
Meleg vizes fürdő
A meleg vizes fürdő vagy az iszappakolás ellazítja a görcsös izmokat a gerincoszlop ágyéki részén, így az idegekre ható nyomás mérséklődik. Kiegészítőként önthetünk bele nyírfa és fűzfakéregteát vagy fenyő, eukaliptusz, rozmaring és borsmenta olajt is.
Helyes fekvés
Sok esetben segít a jó fekvés, háton vagy oldalt behajlított csípővel és térdekkel. Háton fekvéskor a lábakat polcoljuk fel. Akut betegség esetén a hátat megfelelő alátámasztással kell tehermentesíteni.
Masszázs
A masszázs kilazítja a megfeszített izmokat, serkenti a vérkeringést és a nyirokrendszer működését. Ehhez azonban csak akkor folyamodjunk, ha a fájdalom a meleg és a test tehermentesítésének hatására már csillapodott, mert masszírozáskor a fájdalom eleinte gyakran növekszik.
Lokális fájdalomcsillapítók
A panaszok enyhítésére többnyire izomlazító és fájdalomcsillapító szereket (krémeket, tablettákat) adnak. Ha a fájdalom még mindig makacsul tartja magát, az akupunktúra vagy akupresszúra is segíthet.
Vitaminok, ásványi anyagok
A magnézium, a kalcium és a kálium elengedhetetlenül fontosak az izmok rugalmas működéséhez, lazításához. A B-vitaminok (főleg B1, B12, és a folsav az idegi fájdalmak enyhítésében és a nyomás okozta idegkárosodás kivédésében rendkívül fontosak. Ezért feltétlen szedjünk kiegészítésül ásványi anyagokat és B-vitaminokat is.
Nem javuló esetben a műtét segíthet.
| porckorongsérv, csigolyák
2018-02-27 15:39:01