Súlyemelő-derék
A súlyemelő-derék (lumbális túlerőltetés) a deréktáji izmok és inak görcsökkel és érzékenységgel járó sérülése.
A deréktáji izmok sérülésének rizikótényezői a következők: a hátgerinc alsó részének fokozott görbülete, előrehajló medence (csípőcsont), rugalmatlan vagy gyenge hátizmok, gyenge hasizmok, és feszes, rugalmatlan hátsó combizmok. A hát könnyebben megsérül, ha a gerincoszlopot valamilyen betegség meggyengíti, ilyen pl. az artritisz, a csigolyák elmozdulása, a porckorong elmozdulása vagy sérve, és a gerinccsont daganata.
A deréktáji izmok sérülése általában a törzs elfordítása, illetve nyomó vagy húzó mozdulatok közben következik be, és hirtelen fájdalmat okoz. Kezdetben a fájdalom nem túlságosan erős, ezért a sportoló folytatni tudja az edzést. Mivel azonban a sérült izom vagy ín tovább vérzik és duzzad, 2-3 órával később izomgörcs és súlyos fájdalom alakul ki. Az izomgörcsöt szinte mindenféle hátmozgás súlyosbítja, ezért a beteg általában inkább mozdulatlan marad és gyakran olyan helyzetben gömbölyödik össze, mint egy magzat. A deréktáj érintésre érzékeny, és a fájdalom fokozódik, ha a beteg előrehajlik.
A sérülés után, amilyen hamar csak lehet, pihenni kell. A fájó területre jeget és szorítókötést kell tenni. A gyógyulás megkezdődése után hasznosak azok a gyakorlatok, melyek a hasizmokat erősítik. Ezek stabilizálják a hátat, valamint nyújtják és erősítik a hátizmokat. Az evezőgép kitűnően használható a hátizmok erősítésére, amennyiben használata nem jár fájdalommal.
A gerinc alsó részének túlzott görbületét, mely fokozott terhelést ró a deréktáji izmokra, főleg a csípőcsont dőlésszöge határozza meg. A gerinc görbületét olyan gyakorlatokkal lehet csökkenteni, melyek a csípőcsont felső részét hátrafelé, a normális pozícióhoz közelítik. Ilyen gyakorlat például a hasizmok erősítése (azaz rövidítése) és a combizmok nyújtása (azaz hosszabbítása). A súlyemelők által használt övek viselése a hát sérüléseinek megelőzésében segíthet.