Az antidepresszánsokat vagy opioid tartalmú gyógyszereket szedő idősebb emberek esetében több mint kétszeres a kockázata annak, hogy csípőtáji törést szenvedjenek, a Dél-Ausztráliai Egyetem (UniSA) által kiadott tanulmány szerint.
Manapság egyre nő a csípő- és térdműtétek száma, és számuk emelkedést mutat. Anyáink és nagyanyáink 70 éves korukban kerültek az ortopéd sebészhez, hogy új ízületet kapjanak, és a műtétet az tette szükségessé, hogy már bottal is csak nehezen tudtak járni, sőt, sokan kerekes székbe kényszerültek.
A női táskák mérete egyre hatalmasabbra nő, egyre több dolgot lehet cipelni bennük, így egyre több nőnek fáj a válla, merev a nyaka, és az ortopéd orvosok, gyógymasszőrök, kiropraktorok rendeléseit is több táska-mániás nő keresi fel.
Az egyik leggyakoribb sérülés, mely kizárólag műtéttel kezelhető eredményesen. A combnyakon, a tokon belül keletkező sérülés a combnyaktörés, a tokon kívül a combcsont felső végén létrejövő törést pertrochanter törésnek nevezzük. Lényeges a két törésforma megkülönböztetése, mert más a gyógyhajlam és a műtéti megoldás is.
50 éves kor felett gyakran végeznek degeneratív elváltozás (porckopás, artrózis) okozta térdfájdalom miatt artroszkópos beavatkozást, de egy új tanulmány szerint, melyet dán kutatók közöltek a British Medical Journal orvosi folyóiratban (BMJ), a műtétnek komoly kockázata van, és nincs tartós haszna.
Az idegek az agyból illetve a gerincvelőből visznek jeleket a szervezet többi része számára. Az ideg egy elektromos kábelhez hasonlítható, melyet szigetelőréteg borít. Egy szövetréteg veszi körül az ideget, úgy mint a szigetelés a kábelt.
A Banyan agysérülés jelző készülék (Banyan Brain Trauma Indicator) két fehérje, a UCH-L1, and GFAP kimutatásán alapul, melyek agysérülés után a vérbe kerülnek. A tesztet a sérülés után 12 órán belül elvégezhető, és 3 óra alatt lehet az eredményt megkapni. A teszt gyors, hatékony és megelőzi a szükségtelen sugárterhelést.
Enyhe és közepesen súlyos koponyasérültek agykárosodása súlyosságának megállapításához használható, új - biomarkerek vizsgálatán alapuló - diagnosztikai eszköz kifejlesztéséhez szükséges kutatásban vesznek részt magyar szakemberek.
A vállízület a test legsérülékenyebb ízülete, a ficamok fele a vállízületben jön létre. Bonyolultságát a rendkívül nagy mozgásterjedelem minden pontján szükséges stabilitás - az ezt biztosító mozgató- és rögzítőapparátus magyarázza.
A sajkacsonttörés leggyakrabban kinyújtott tenyérre esésnél következik be. Jellemző, hogy a kezdeti fájdalom napok, hetek alatt csökken. A duzzanat csekély, és mivel nem jár deformitással, sokan tévesen feltételezik, hogy csak megrándították a csuklójukat, ezért nem fordulnak orvoshoz. Gyakran csak hónapokkal, évekkel a sérülés után derül ki a sajkacsonttörés.