A gyakori derékfájás okát kutatva, egy szakember új elméletet állított fel arról, mikor állt az ember két lábra. Az első nyomot egy régészeti lelet adta: az ember és a majom közös ősének 21 millió éves gerincoszlopa nagyon hasonlít az emberére
Sokan felteszik a kérdést, biztonságos-e csontkovácshoz fordulni derék- vagy hátfájással.
A lábikraizmok és az Achilles-ín a sarok talajra érése után leengedik a lábfej elülső részét, majd a másik lábra lépés előtt, amikor a lábujjak elrugaszkodnak a földről felemelik a sarkat.
Nagyobb energiájú sérülések a térdet rögzítő szalagokat elszakíthatják. Leggyakoribb sérülés a belső oldalszalag és az elülső keresztszalag sérülése. A keresztszalagok általában focizás, síelés, kosárlabdázás, kézilabdázás közben kialakuló csavarásos sérülésekkor is elszakadhatnak.
Legyen szó éles fájdalomról vagy tompa sajgásról, a derékfájás előbb-utóbb mindenkit utolér. Tíz emberből nyolc szenved derékfájástól élete során, mellyel kapcsolatban sok tévhit terjed.
A láb igen fontos a járás, egyensúly és koordináció szempontjából. Mégis, igen sokan már ébredéskor is kínzó, lüktető fájdalmat éreznek a lábukban vagy a sarkukban.
Az egészséges ízületekben a csontok végeit porc borítja, mely lehetővé teszi a sima és fájdalmatlan mozgásokat. Ízületi elfajulásban (artrózis, degeneratív artritisz, osteoarthrits) a porcborítás tönkremegy és ennek eredményeképpen a csontok közvetlenül érintkeznek.
Az orsócsont csuklótáji végén a legváltozatosabb törések jöhetnek létre. A haránttörése és hátrafelé billenése a leggyakoribb törés idősebb nőknél. Az orsócsont leggyakrabban az ízülettől 2 cm-re, a csont leggyengébb helyén törik el, a singcsont nyúlványa is letörhet.
Az artroszkópia ízületi tükrözést jelent, minimál invazív beavatkozás, melynek célja az ízület belsejének megtekintése és, ha lehetséges, a talált elváltozások ellátása speciális műszerekkel. Az utóbbi években a térdízület és a vállízület után a csuklótájon végzik a legtöbb artroszkópiát.
A pattanóujj az ujjak ínhüvelygyűrűit és a hajlítóinak elváltozása. Pattanóujj akkor keletkezik, ha az ínhüvelygyűrű az ujj tövénél megvastagodik, leszorítja az ínat, mely így nem tud szabadon átcsúszni a gyűrű alatt.