A kéztőalagút felszabadításának leggyakoribb műtéti módja a feltárásos technika (ld. ott). A műtét lényege a kéztő csatorna felett haladó erős szalag átmetszése, a leszorított n. medianus felszabadítására. Néhányan a műtétet endoszkóp segítségével végzik.
Replantáció alatt a sérült teljesen levágott ujjnak, kéznek, karnak műtéti visszaültetését értjük. A replantációs műtét célja a sérült testrész helyreállítása, amennyire lehetséges.
A havas-jeges időben igen gyakori a csuklótáji, boka, váll és csípőtáji törés. A leggyakoribb törés, mely letenyerelés folytán jön létre az orsócsont csukló felőli részén, azon a szakaszon, ahol a leggyengébb a csontszerkezet. Ezért az "orsócsont típusos helyén lévő törés"-nek nevezzük.
A sajkacsonttörés leggyakrabban kinyújtott tenyérre esésnél következik be. Jellemző, hogy a kezdeti fájdalom napok, hetek alatt csökken. A duzzanat csekély, és mivel nem jár deformitással, sokan tévesen feltételezik, hogy csak megrándították a csuklójukat, ezért nem fordulnak orvoshoz.
A kéztőalagút szindrómát a középidegre (nervusz mediánusz) ható nyomásfokozódás okozza a csuklótájon. Lényegében az ideg a csuklótájon becsípődik.
Nyakfájást sok minden okozhat, a rossz tartás, az ismétlődő mozdulatok munka közben, a nehéz válltáska, a hosszú idő a volán mögött, vagy a nyaki gerinc ún. „ostorcsapás”-sérülése.
A kínzó derékfájást okozó isiász (a gerincoszlop aljáról kiinduló ülőidegre gyakorolt nyomás) általános kezelése napjainkban az epidurális szteroid-injekció.
A porckorong betegségek gyakran előfordulnak a nyaki gerincen is. A nyaki gerinc betegségeinek fő oka a nyak nagy mozgékonysága. Ahhoz, hogy az ember kellő módon tájékozódjon, reagáljon a környezetére, a fejet a tér minden irányában szabadon kell tudnia mozgatni.
A térdkalács ficam jellemzően sportsérülés, de gyakran előfordul laza izomzatú fiatal lányoknál. A térdkalács a külső oldal felé kificamodik, és a combfeszítő izom belső oldali inas rostjai elszakadnak. Újabb ficamra hajlamosít általános ízületi lazaság, kifejezett X-láb, és a magasan álló térdkalács.
A koponya sérüléseiről szóló cikk folytatása.