Enyhe és közepesen súlyos koponyasérültek agykárosodása súlyosságának megállapításához használható, új - biomarkerek vizsgálatán alapuló - diagnosztikai eszköz kifejlesztéséhez szükséges kutatásban vesznek részt magyar szakemberek.
A vállízület a test legsérülékenyebb ízülete, a ficamok fele a vállízületben jön létre. Bonyolultságát a rendkívül nagy mozgásterjedelem minden pontján szükséges stabilitás - az ezt biztosító mozgató- és rögzítőapparátus magyarázza.
A csípőizület kopása a felnőtt lakosság jelentős részét érinti, nőknél gyakoribb. Az életkor előrehaladtával gyakrabban fordul elő.
Agysérülés után 24 százalékkal gyakoribb a demencia előfordulása az átlagosnál, a huszas éveikben elszenvedett sérűlés után azonban 63 százalékkal. Dán kutatók cikke a The Lancet Psychiatry című folyóiratban jelent meg.
Először csak enyhe fájdalmat érzünk a gerincünkben, ami később szinte elviselhetetlenné válik. Kényelmetlen az ülés, a fekvés, a mozgás, az erős fájdalmaktól pedig már aludni sem tudunk
A mellkas zúzódása, nőknél az emlő bevérzése, bordatörések súlyosabb panaszokat okoznak, mint várnánk. Szerencsére az enyhébb mellkasfali sérülés gyakoribb, az alábbiakban ezekről lesz szó. A kezdetben semmiségnek vélt sérülés után a beteget fokozatosan kialakuló mellkasi panaszok viszik orvoshoz.
A sípcsont közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el, ezért gyakrabban törik, nyílt törés gyakrabban fordul elő, mint más hosszú csöves csonton.
Ez a gyakran (a lakosság 1-3 százalékánál) jelentkező lágyrész-reumatizmus bárkinél előfordulhat. Nevét a tenisszel kapcsolták össze, mivel a teniszezők 40-60 százalékát érinti.
A törés általában kézre eséskor jön létre. Közvetlen ütés vagy oldalirányból ható erő hatására egy magasságban lévő haránttörések, csavaró erő hatására a két csonton különböző magasságban spiráltörések keletkeznek.
A nyaki gerinc sérülése nagyon gyakori, és a közlekedési balesetek gyakoriságának emelkedésével együtt számuk növekszik. A betegek gyakran fiatalkorban szenvednek el olyan sérüléseket, melyek életre szólóan kihatnak.