Hirdetés

A csontritkulás kezelése

Sajnos, ma még nem ismerünk olyan módszert, amivel az elvesztett csontjainkat újra lehetne "növeszteni". Ezért aztán tudatosítani kell mindenkiben a megelőzés fontosságát, amit már gyermek- és ifjúkorban el kell kezdeni, hiszen ekkor építjük fel csontjainkat, s elsősorban ekkor tudunk tenni arról, hogy azok minél erősebbek legyenek.

csontritkulás, osteoporosis, D-vitamin, kalcium |

Gyógy-ír   Kisalföld | Horváth, K.

A rendszeres testmozgás, a D-vitamin-képződéshez szükséges ultraibolya-sugarak (nem feltétlenül napozás kell, hiszen az árnyékban ért szórt sugárzás ugyanolyan jó hatású) és a megfelelő kalciumbevitel a feltétele az erős csontozat kialakulásának. De nem csak a csontépítés időszakában kell odafigyelni erre a három tényezőre, hanem egész életünk folyamán. Ugyanis csontjaink állandó megújulásban vannak, s ha nem áll rendelkezésre elegendő kalcium és D-vitamin, az újraképződés folyamata károsodni fog. A fizikai aktivitás hiánya pedig - ahogy az izmokat gyengíti - a csontok gyengüléséhez is vezet.

A kalcium, a D-vitamin és a mozgás hiányát a csontritkulás rizikótényezőinek is nevezzük. Hajlamosít még a csontritkulásra a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, dohányzás, a változókor túl korai jelentkezése, bizonyos betegségek, gyógyszerek. Természetesen nem mindegyiket tudjuk befolyásolni, de amit lehet, kerüljünk el!

A már kialakult csontritkulás kezelésére forgalomban lévő gyógyszerek csak a folyamat előrehaladtát tudják megakadályozni. Ha nincs ellenjavallata, a 60-65 éves kor alatti, változókorban lévő nőknek mindenképpen női hormont javasolnak. A hormonpótlás során nagyon fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés és a mammográfia (mellröntgen). Ha valaki D-vitamint vagy D-vitamin-származékot szed, akkor a vér és a vizelet kalciumtartalmát kell rendszeresen ellenőrizni. De bármilyen gyógyszert is kap a beteg, a kalcium-anyagcserét rendszeresen ellenőrizni kell!

A másodlagos csontritkulás - azaz egyéb betegség következtében fellépő csontritkulás - kezelése általában az alapbetegség kezelését jelenti. Ha erre nincs mód, általában olyan gyógyszert választunk, ami a csontvesztés adott betegségben jelen lévő mechanizmusát igyekszik kompenzálni - azaz oki terápiára törekszünk. A kezelés hatékonysága a csontok ásványianyag-tartalmának vizsgálatával mérhető - ha a kezelés során az ásványianyag-tartalom nem csökken, hatásos az alkalmazott terápia. Meg kell jegyezni azonban, hogy a folyamat nyomon követése, az esetleges változások regisztrálása csak mindig ugyanazon a gépen történő méréssel lehetséges. Mivel a csonttörések kialakulásában nemcsak az alacsony ásványianyag-tartalom, hanem az időkorúak nagyobb elesési tendenciája is szerepet játszik, a kezelésnek része az elesések lehetőség szerinti kiküszöbölése is Hogyan lehetséges ez?

A rendszeres testmozgás, torna, biztosítja az ügyes mozgás fennmaradását. Figyeljünk arra, hogy a lakás kialakítása biztonságos legyen: kapaszkodók, csúszásgátlók alkalmazása, felesleges zsinórok, szőnyegek eltüntetése, jó világítás - könnyen megvalósíthatók, s sok balesetet előzhetünk meg ezáltal.

csontritkulás, osteoporosis, D-vitamin, kalcium

2002-07-18 13:29:38

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop