Hirdetés

Nemcsak kalcium kell csontritkulás ellen!

Oszteoporózist, magyarul csontritkulást akkor diagnosztizálnak, amikor a csontok porózussá válnak és könnyen törnek. Ma már van több ellenszer és módszer arra, hogy a folyamatot feltartóztassuk.

csontritkulás, mozgás, megelőzés, kalcium |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Bárdosi, E.

Hosszú ideig az oszteoporózist időskori betegségként tartották számon. Pedig ez nem egészen így van, a betegség ugyanis lappangó és gyakran sokáig fel sem ismerik. Például a csontállomány megfogyatkozása röntgenfelvétel alapján csak akkor ismerhető fel, amikor a csontnak már a harmada elpusztult. És még ekkor sem törvényszerű, hogy a betegnek fájdalmai legyenek. A veszély azonban állandóan lesben áll, elég egy aprócska kis megbotlás a szőnyeg szélében és máris csigolyatörés lehet a következménye. A csontritkulás elsőként rendszerint a gerincoszlop csontozatát érinti, később a kar és a láb csontjai is porózussá válnak. Németországban például évente 70-80 000 embert kezelnek combnyaktöréssel. Közülük sokan többé már nem épülnek fel, és életük hátralevő részében ápolásra szorulnak. Előrehaladott stádiumban egyre több csigolyatest sérül, és ez időskori púpossághoz vezet. Ilyenkor már az érintetteket erős fájdalom és elviselhetetlen szenvedés kínozza. Az oszteoporózis elkerülhető, kivédésére manapság már nagyon jó és hatékony kezelési módszerek állnak rendelkezésre. Minél előbb felismerik a betegséget, annál nagyobb segítséget nyújtanak a különböző kezelési eljárások. A gyógyuláshoz a beteg együttműködése is szükséges.

AZ ÉLŐ CSONT

Éppúgy, ahogy a haj nő és a hámszövet havonta megújul, az egész életen át tartó felépülési és átépülési folyamatok a csontokra is jellemzők. A csont szilárdságát elsősorban különféle mészsók adják, rugalmasságát pedig kötőszöveti rostok biztosítják.

A csontok szerepe nagyon sokféle lehet, rendkívül érzékeny szerveket védhetnek, például az agyat. A csigolyák adnak tartást a törzsnek, alátámasztják a bordaíveket, melyek nélkül nem tudnánk lélegezni. A csontvázat összesen mintegy 220 különböző csont alkotja. Felépítésük eltérő, attól függően, milyen feladatot kell ellátniuk. A strukturális különbségek ismerete akkor válik nagyon fontossá, amikor az oszteoporózis diagnózisáról és a betegség lefolyásáról van szó.

30-35 éves korig a csont a mindenkori életvitelhez pontosan idomul. Például egy edző, aki sokat mozog, tekintélyes csontállományt épít fel, míg vele szemben egy "aktakukac" lényegesen kisebbet. Minél erőteljesebben fejlődik ki az izomzat, annál stabilabb a csontozat is. Ez a törvényszerűség még idősebb korban is érvényes. Persze az idő a csontozaton is nyomot hagy. A csontozat tömege körülbelül 35 éves kortól kezdve folyamatosan csökken. Az évi 0,5-1 százalékos átlagos veszteség 70 éves korra már a teljes csontállomány harmadát jelenti. A csökkenés akkor válik veszélyessé, ha ezt a mértéket meghaladja.

MITŐL VÁLHAT KÓROSSÁ?

Mozgáshiány

A tökéletesen motorizált modern világ, az elkényelmesedett, ülő életmód hatására a csontok sem kapnak többé elég motivációt ahhoz, hogy anyagcseréjük fel élénküljön.

Táplálkozás

Egy felnőtt ember esetében körülbelül 1-1,5 kg kalcium gondoskodik arról, hogy a csontozat megőrizze szilárdságát. Ez az ásványi anyag a szervezetben még más fontos feladatokra is felhasználódik, például az izom és az ideg közti ingerületátvitelben játszik szerepet. Ha az utánpótlást a táplálékból felvett kalcium nem fedezi, a szervezet a csontozat mészraktárait mozgósítja. Szűkös időkben ez egy zseniális alkalmazkodási forma, melynek során a csont egészsége sem szenved csorbát. Az erős csontozat számára fontos a kiegyensúlyozott D-vitamin-ellátás, amely elősegíti a bélből történő kalciumfelvételt és a kalcium beépülését a csontokba.

Hormonkoncentráció

Nőknél a változó kor után feltűnően gyakran fordul elő oszteoporózis. Az érintettek legnagyobb része, körülbelül 90 százaléka közülük kerül ki. Ennek oka abban rejlik, hogy körülbelül 45 éves korig az ösztrogén oly módon védi a csontokat, hogy a felépülésüket stimulálja. Ezt követően a nemi hormonok termelődése lassan csökken, végül szinte teljesen megszűnik. Következésképpen a csontok alkotóelemei gyors ütemben lebomlanak. Korábban és súlyosabban érinti a betegség azokat a nőket, akiknek méhét vagy petefészkeit eltávolították. A mai napig nem világos azonban, hogy a menopauza alatt miért csak minden negyedik nő esetében alakul ki az oszteoporózis, és nem mindenkinél.

Helytelen életmód

A szépségideálokat buzgón követő fiatal nők nem tesznek semmi jót a csontjaikért. A folyamatos diétázásnak köszönhetően a zsír és a tápanyagok hiánya miatt az egész anyagcsere csak takaréklángon üzemel, s ugyanez jellemző a nemi hormonok termelődésére is. Kóros soványság esetén elmaradhat a havi vérzés. Ugyanez történik az élsportolókkal, akik menstruációs időszakukat szabályosan "visszafogják". A férfiakban még meglehetősen idős korban is termelődnek nemi hormonok, melyek az oszteoporózis ellen védenek. Csak 70 éves kor után válnak a férfiak is veszélyeztetetté.

A csontok leépüléséért felelős lehet a szervezet egyik hormonjának, a kortizonnak a túltermelődése, vagy a pajzsmirigy fokozott működése egyaránt.

Örökletes hajlam

A csontok minősége genetikailag nagy mértékben meghatározott. Egyes családokban az oszteoporózis sokkal gyakrabban fordul elő, mint másoknál. Ha az anya ilyen betegségben szenved, a gyerekeknek már korán fel kell készülniük a megelőzésre.

Alkoholfogyasztás és dohányzás

A napi több mint 20 cigarettát elszívó nők csontozata 8-10 százalékkal könnyebb, mint hasonló korú nem dohányzó társaiké. A túlzásba vitt alkoholfogyasztás nemcsak a csontsejteket károsítja, hatására a létfontosságú kalcium a vizelettel fokozottabban ürül.

Gyógyszerek

A kortizon rendkívül hatékony gyógyszer például reuma, asztma vagy bőrbetegségek esetén. Hosszú távú szedése azonban károsítja a csontokat, többek között azért, mert gátolja a kalcium felvételét a bélből. A hosszú ideig szedett vérhígító készítmények is intenzívebb csontleépüléshez vezetnek.

ELŐZZÜK MEG!

A változatos táplálkozás minden fontos tápanyaggal és hatóanyaggal ellátja a szervezetet. A számtalan ásványi anyag, vitamin és hormon bonyolult összjátéka és összhangja úgy őrizhető meg leginkább, ha evés közben mindig szem előtt tartjuk: mindenből egy keveset, tartózkodva a túlzásoktól! A csontozat számára fontos kalcium legkedvezőbb összetételben az erjesztett tejtermékekben, túróban, joghurtban, sajtban található. A zöldségfélék közül a káposzta, a póréhagyma vagy a brokkoli is kiveszik a részüket a kalciumellátásból. A kalciumban dús ásványvíz (körülbelül 300 mg vagy ennél több kalcium literenként) értékes forrása a csontok építőanyagának. A napi ajánlott mennyiség gyermekeknek és fiatal felnőtteknek 0,9-1 g kalcium, idősebbeknek és azoknak, akik veszélyeztetettek 1,5 g kalcium. Mindez abból adódik, hogy idősebb korban egyre rosszabb a kalcium felvétele a bélből. A ténylegesen felvett kalcium mennyisége naponta 0,6-0,7 mg, ami sajnos alatta az ajánlott értéknek. Tudatos sal azonban nem nehéz növelni a bevitelt. Járjunk utána a lehetséges dásoknak, vagy kérdezzünk meg lálkozás-szakértőt. A kalcium elősegítő D-vitamin előfordul a tejben tejtermékekben, az olajos vagy a zsírosabb tengeri halakban. vezetben csak napfény hatására hatóképes vegyületté, de napfény ban is működőképes. Ezért tartózkodjunk friss levegőn!

Rendszeres testmozgással megelőzhetjük oszteoporózist, s ráadásul még a is erősítjük. Legelőnyösebbek a sportok, mint a gyaloglás, a túrázás kerékpározás. Ideális esetben ezeket tást növelő sportokat valamilyen edzéssel párosíthatjuk. Akinek a sportolás rén kevés tapasztalata van, először vossal, a személyi edzővel vagy a gyógytornásszal beszélje meg, melyik forma a számára ajánlatos. Kisebb gyakorlatokkal kezdjünk, majd fokozatosan növeljük az intenzitást. Ragadjunk meg minden alkalmat a hétköznapokban, amikor egy kicsit mozoghatunk, például inkább lépcsőt másszunk liftezés helyett, illetve a rövidebb bevásárló útvonalakat gyalog vagy biciklivel tegyük meg, és ne autóval. Az oszteoporózisban szenvedő betegeknek egy testre szabott - és tornaprogramra szükségük. Naponta vagy kétnaponta egy kis gyakorlás többet használ a csontoknak, mint heti egy intenzív edzés.

A rendszeres testgyakorlat nemcsak a csontokat erősíti, hanem megtanít a helyes mozgásra is, így elkerülhetők az ügyetlen esések is. Az oszteoporózisban szenvedőknél ugyanis egy kisebb esés is súlyos következményekkel járhat. Vizsgáljuk meg, milyen lehetséges veszélyforrások vannak otthonunkban, például telefonzsinór, csúszós szőnyegek, ajtóküszöb stb. Tegyünk csúszásgátló gumiszőnyeget a fürdőkádba, vagy szereljünk fel mellé kapaszkodófogantyúkat.

KORAI FELISMERÉS

A csontsűrűség mérésére különböző eljárások léteznek. A vizsgálat a beteg számára nem megterhelő, mert a sugárzás intenzitása nagyon csekély. A különböző eljárások mindegyike azonos elven alapul. Egy sugárforrásból kibocsátott energia (röntgensugár vagy ultrahang) gyengül, ha különböző szöveteken, így a csontszöveten halad keresztül. Minél nagyobb tömegű a csont (nagyobb a szilárdsági tényező értéke), annál jobban elnyeli a sugárzást.

MEGELŐZÉS - EDZÉSSEL

Elsősorban nők szenvednek oszteoporózisban, a csonttömeg drasztikus csökkenésével járó betegségben. 90 éves kor után minden harmadik nőnél előfordul gerinctörés, s az ilyen esetek egyre gyakoribbak. A legújabb vizsgálatok bizonyították, hogy az oszteoporózisos megbetegedés veszélye (elsősorban 39 éves korig) rendszeresen végzett izomerősítéssel csökkenthető.

A csont belsejének szöveti struktúráját nyomó- és húzóerők határozzák meg. Minthogy a csontra gyakorolt erőhatás az izmok eredési és tapadási pontjain keresztül tevődik át a csontra, az edzéssel a szöveti struktúrát is erősíthetjük. A csontok ásványianyag-tartalma alapján mérhető a csont tömege, mely (a vérképző csontvelő mellett) a csontváz szilárdságát alakítja ki. Egy müncheni vizsgálat során 28 fiatal, 27 év körüli nőt választottak ki, akiknél dinamikus munkavégzés, vagyis edzés közben meghatározták a közelítő és távolító izmok maximális terhelés hatására mutatott maximális erőkifejtését. Majd egy olyan eljárással, mellyel az ásványianyag-tartalom mérhető, a combnyak, az alkar és a gerincoszlop ágyéki szakaszának csontsűrűségét mérték. Az edzésben levő kísérleti alanyoknál minden vizsgált csontterületen magasabb volt az ásványianyag-tartalom értéke.

Bárdosi Erika

Ideál -termeszetgyogyasz_modszerek - Életmód magazin

2000. december

Naturamed Kft.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
csontritkulás, mozgás, megelőzés, kalcium

2005-07-13 15:11:39

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop