Tartásjavítás
A hetvenes évek végén már nálunk is kaphatóak voltak a "kis szarvakkal" ellátott óriási gumilabdák, amelyek a mai tornalabda elődei voltak. A korábbi játékszer azóta továbbfejlődött. A sokoldalúbb felhasználhatóság miatt a gyógyászati segédeszközt gyártók kifejlesztették a kapaszkodók nélküli változatot többféle méretben.
A labda sajátossága egyrészt rugalmasságával, másrészt gömb formájának tulajdonítható. A gyakorlatok során a test kettős alátámasztással bír a stabil talaj és a labilis labda részéről. A labda tulajdonságait kihasználva terápiásan elsősorban a mozgásszervi, ezen belül a gerincpanaszok megelőzésére és kezelésére (pl. gerincsérv), illetve gerincferdülés, hanyag tartás rehabilitációjára alkalmazható. A labda használatának életkorbeli határai nincsenek, éppúgy beépíthető a tornaprogramjába egy bölcsődés gyermeknek, mint ahogy egy idős korú egyénnek. A labdagyakorlatok előnyei:
- A gyermek játékosan rávehető a rendszeres gyógytornára.
- A páciensek gyakorlókedve nő.
- A testhelyzetek korlátlanul változtathatóak.
- A gyakorlatok során az egész testet bevonjuk a gyakorlásba, ezáltal általános átmozgatást biztosítunk minden ízületnek.
- A labda stabilitásához állandó alkalmazkodás szükséges (ülő, hason fekvő, háton fekvő helyzetben egyaránt), ezáltal az egyensúlyozó készség fejlődik.
A labdán ülés előnyei:
- A törzsizmok összehangolt működésére van szükség az egyensúly megőrzéséhez.
- A labdán való ülés nem megerőltető a hátizmok számára.
- A helyes testtartást lényegesen könnyebb felvenni és megtartani, mint egy irodaszéken vagy az iskolapadban.
- Helyes medencedőlést biztosít.
- A gerincoszlop mozgékonysága növelhető.
- A porckorongokra kímélően hat.
- A mélyhátizmok erősödnek.
- A helytelen tartás következtében létrejött fájdalom csökkenthető.
Az előzőekben felsorolt előnyökre támaszkodva rendszeres használatát javasolom mindazoknak, akik irodai munkát végeznek
A torna felépítése
Ülésben végezhető gyakorlatokAz ülő helyzetű gyakorlatok legfontosabb feltétele a megfelelő labdaméret kiválasztása.
Helyes ülés a labdán:
- A karok lazán a combokon, a tenyerek a combok felé néznek.
- Csípő, térd 90 fokos szögben hajlított, a talpak teljes felszínükkel a talajon támaszkodnak.
- Lábak csípő szélességű terpeszben.
1. Rugózás a labdán függőlegesen felfelé.
Az ujjak kapcsolatban maradnak a labda felületével, míg a talpak végig a talajon támaszkodnak.
2. Medencénkkel jobbra-középre, illetve balra-középre gördítjük a labdát, a vállak végig mozdulatlanul és vízszintesen maradnak. (2. ábra).
3. Medencékkel előre-középre, illetve hátra-középre gördítjük a labdát, talpak fixen a talajon maradnak
1. Hason fekvés a labdán, két lábat felnyújtjuk a plafon felé, közben a két tenyér a talajon támaszkodik (4. ábra).
2. Hason fekvés a labdán, testsúlyunkat előre a két karunkra helyezzük. Térdünket lassan hajlítjuk és közben a lábszárunkkal gördítjük előre a labdát, a gyakorlat véghelyzeteként feltérdelünk a labdára.
3. Hasunkkal támasztjuk a labdát, két kart oldalra, a mellkas magasságába emeljük, hátunkkal kissé homorítunk. (3. ábra).
Háton fekvésben végezhető gyakorlatok1. Háton fekvés a talajon, két láb nyújtott térdekkel a labdán támaszkodik. Medencénket elemeljük a talajról, majd a jobb lábbal átnyújtózunk bal oldalra, ezáltal a törzsben forgó mozgás jön létre. Másik lábbal is elvégezzük a feladatot. Fontos, hogy a gyakorlat során a hát és a lapockák a talajon leszorítva maradjanak.
2. Mindkét lábat nyújtott térddel a labdára helyezzük, medencénket leszorítjuk a talajra. Páros lábbal jobbra, illetve balra gördítjük a labdát.
3. Háton fekvés a talajon, két lábunk hajlított térddel talpon támaszkodva a labdán. Egyensúlyunkat megtartva medencénket megemeljük, 3 másodpercig megtartjuk, majd leengedjük.
4. Leguggolunk a labda elé, hátunkkal megtámaszkodunk a labdán, majd testsúlyunkat hátra helyezzük, térdünket nyújtjuk, miközben a labda a hátunk alatt hátrafelé gördül. (5. ábra).
A gyakorlatot tetszőleges ismétlésszámban végezhetjük.
Farkas, A.