Hirdetés

Csontritkulás jelentősége a baleseti sebészetben

A csontszövet öregedése a víztartalom csökkenésében, az alkotó kollagénfehérjék összetételének változásában, a csontépítő sejtek tevékenységének lassulásában és a csont tömegének csökkenésében nyilvánul meg. A baleseti sebész számára ezen csontok csökkent rugalmassága, fokozott töréshajlama fontos.

baleseti, sebész, csontritkulás, csuklótörés, osteoporosis |

Gyógy-ír   Kisalföld | Ágh, L.

Az időskorban jelentősen megnövekvő törésgyakoriság a fokozatosan romló mozgáskordináció következménye is. 1995-ös adatok szerint Magyarországon gerinctöréssel 3783, csípőtáji töréssel 5456, csuklótöréssel 7837 beteget ápoltak kórházban, csuklótörést összesen 20.000 ember szenvedett.

Az esetek jelentős részében a fájdalmas, lassan gyógyuló sérülés a korábban tünetmentes, észrevétlen osteoporosis első jele. Legismertebb az orsócsont csuklóízület-közeli végének törése, az úgynevezett típusos csuklótörés. Szerencsés esetben konzervatív terápia (helyretétel és gipsz) eredményes lehet, minden harmadik betegen azonban csak műtéttel lehet segíteni.

Kevésbé látványos, annál több késői panaszt okozó elváltozás a csigolyatestek ék alakú összeropppanása, amit oldalirányból készített röntgenfelvételen észlelünk.

Súlyos, a sérült későbbi életminőségét alapvetően meghatározó sérülés a combnyaktörés. Kezelésében a csontegyesítő műtéten túl a legnagyobb gondot az okozza, hogy csavarozással terhelésstabil csontegyesítés nem érhető el. A többnyire időskorú páciens 3 hónapon keresztül a végtagot nem terhelheti és így általános erőnléte, a felső végtagok ereje teszi lehetővé az esetleges mankózást. Tekintve, hogy ez elsősorban időskor betegsége, gyakori, hogy a kényszerű ágyhoz kötöttség szövődményei (tüdőgyulladás, felfekvés) okoznak életveszélyt.

A combfej elhalása sikeres törésgyógyulás után is gyakran előfordul, amely fájdalmas mozgáskorlátozottságot, esetleg járásképtelenséget okozhat néhány éven belül. Ez esetben a szervezet számára lényegesen nagyobb megterhelést jelentő csípőprotézis-műtétre kerülhet sor.

Megállapíthatjuk, hogy a csontritkulás időben történő felismerése és eredményes kezelése nemcsak nehezen elviselhető fájdalmaktól és sérülésektől mentheti meg a beteget, de közvetett életveszélyt is kivédhet. A beteg csontok törékenysége magában hordozza azt a lehetőséget is, hogy az egyébként sikeresen operált esetekben a csont és a behelyezett fémanyagok közötti kapcsolat kevésbé erős és így azok a gyógyulás bekövetkezte előtt újra elmozdulhatnak.

baleseti, sebész, csontritkulás, csuklótörés, osteoporosis

2002-07-29 11:51:56

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop