Öntudatlanság ébredéskor

Kérdés:  3 hónapja komoly érzelmi traumán estem át - pontosabban esem át. Ennek fizikai tünetei is folyamatosan jelentkeznek (nyelési nehézség, szívem félreüt, a szemidegem rángatózik), amik miatt nem aggodalmaskodtam, betudtam a folyamatos lelki stressz mellékhatásának.
Mostanában egyre gyakrabban fordul elő azonban, hogy éjszaka felébredek, és jó néhány másodpercig nem tudom, hol vagyok, egyáltalán, azt sem - és ez a zavaró, hogy ki vagyok. Lassan kerülnek csak helyükre a dolgok, a környezet, a körülmények. Például, ha telefoncsörgés ébreszt, előfordul, hogy úgy veszem fel, hogy a kijelzőről nem tudom beazonosítani a hívót - még ha az a tulajdon férjem is. Bár hívó neve ismerős, semmi konkrétum nem ugrik be.
Korábban ilyen sosem történt velem, legalábbis nem emlékszem rá. Nem tudom, hogy ez természetes velejárója-e egy-egy alvási fázisból való ébredésnek, vagy tényleg kezd elmenni az eszem? Talán ártalmatlan dolog az egész, mindenesetre rémisztő állapot, hogy az ember fekszik a sötétben, és nem tudja, hogy kicsoda, térben és időben sem tudja magát elhelyezni. Ez az állapot persze átmeneti, úgy saccolom, legfeljebb 1 perc alatt észhez térek. Ha csak egy ártalmatlan és természetes tünet miatt zavartam, elnézését kérem.
Köszönöm, egy 33 éves nő.

stressz, lelki eredetű testi tünetek, tájékozódási zavar, szakorvosi vizsgálat, lelki eredetű testi tünetek | Az Orvos válaszol - Dr. Bezzegh Éva 2010 ;15(februári)   InforMed | Bezzegh, É.
Válasz:  Nagyon sok egyéb körülmény, vizsgálat eredménye hiányzik számomra, hogy felelős véleményt adhassak, de egyáltalán nem gondolom, hogy ártalmatlan tünetről lenne szó. Leírja a folyamatos stressz tüneteit, de arról nem ír, hogy ezzel foglalkozik-e, kezeli-e valaki, igyekszik-e védeni magát a káros hatásokról. Fogja fel ez utóbbi, írásra késztető tünetét a szervezete, teste jelzésének, hogy tűrőképessége határára érkezett, valamit tenni kell, hogy ne omoljon össze. Szakember felkeresését javaslom.

Kapcsolódó cikkek a Szorongásos betegségek (pánik, fóbia, kényszerbetegségek, stressz) rovatban olvashatók.

2010-02-17 15:26:35
| stressz, lelki eredetű testi tünetek, tájékozódási zavar, szakorvosi vizsgálat
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop