Hirdetés

Vashiányos anémia

A vashiány az anémiák egyik leggyakoribb oka, és a vérzés felnőttkorban jóformán az egyetlen oka a vashiánynak. A vasban szegény táplálék csak csecsemő és kisgyermekkorban okoz hiányt, nekik ugyanis több vasra van szükségük, mert növésben vannak. Férfiakban és menopauza után nőkben a vashiány rendszerint emésztőrendszeri vérzésre utal. Menopauza előtti nőkben a havi menstruációs vérvesztés okozhat vashiányt.

vashiány, anémia, vérszegénység |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

A szervezet újrahasznosítja a vasat: amikor a vörösvértestek elpusztulnak, a belőlük felszabaduló vas visszakerül a csontvelőbe, és újra hasznosul a vörösvértestek képzésében. A szervezet nagymennyiségű vasat csak akkor veszít, amikor vérzés során vörösvértestek kerülnek ki az érpályából, vashiányt okozva.

Az átlagos táplálkozásból származó vasbevitel általában nem képes fedezni a krónikus vérzésből eredő vasveszteséget, és a szervezet vasraktárai nagyon szűkösek. Következésképpen az elveszett vasat pótolni kell. Mivel a fejlődő magzat vasat használ fel, a terhes nőnek is vaspótlásban kell részesülnie.

Az Egyesült Államokban az átlagos táplálékban 6 milligramm vas található 1000 kalóriára számolva, így átlagosan a napi vasbevitel 10-12 milligrammra tehető. A hús a legfőbb vasforrás, de a többi étel is tartalmaz valamennyi vasat. A vas megkötésével a növényi rostok, foszfátok, korpa és a savkötők csökkentik felszívódását. A C-vitamin (aszkorbinsav) az egyetlen anyag a táplálékban, amely képes növelni a vas felszívódását. A szervezet napi 1-2 milligramm vasat vesz fel a táplálékból, ami durván egyenlő azzal a mennyiséggel, amit a szervezet normális esetben naponta elveszít.

Tünetek

Az anémia végülis fáradtsághoz, légszomjhoz, munkavégzési képtelenséghez és más panaszokhoz vezethet. A vashiánynak önmagában is vannak tünetei, úgymint a pika (olyan, nem étel jellegű dolgok megkívánása, mint a jég, föld, vagy keményítő), a nyelv irritációja (glosszitisz), és berepedezések a szájzugban (keilózis), valamint a körmökön, ami kanálszerű eltorzulást okoz (koilonichia).

Kórisme

A vérkép vizsgálatával az anémia megállapítható. Ha valakinek anémiája van, azt rendszerint vashiány irányában is vizsgálják. A vas szintjét meg lehet mérni a vérben. A vas és a transzferrin (a fehérje, mely a vasat szállítja amikor nincs a vörösvértestben) szintjét is megmérik, és összehasonlítják. Ha a transzferinnek kevesebb, mint 10 százaléka van csak telítve vassal, a vashiány valószínű. A vashiány kimutatásának a legérzékenyebb vizsgálata a ferritin (vastároló fehérje) vérszintjének a meghatározása. A ferritin alacsony szintje vashiányt jelez. A ferritin szintje ugyanakkor néhány esetben normális, vagy a vashiány ellenére emelkedett is lehet, mert a ferritin szintje megemelkedik májkárosodásban, gyulladások, fertőzések kapcsán vagy daganatok következtében.

Ritkán komplikáltabb vizsgálatokra is szükség van a diagnózis felállításához. A legspecifikusabb eljárás a csontvelővizsgálat, melynek segítségével a minta mikroszkópos vizsgálata során a sejtek vastartalma megítélhető.

Kezelés

Mivel a jelentős vérzés a vashiány leggyakoribb oka, az első lépés a vérzés helyének felderítése, és annak megszüntetése. Gyógyszer adása, vagy műtét jöhet szóba az erős menstruációs vérzés megszüntetése, vérző fekély gyógyítása, vastagbél polip eltávolítása, vagy vesevérzés kezelése céljából.

A kezelés rendszerint magában foglalja a vas pótlását is. A legtöbb tabletta szulfát formájában ferro-vasat, vas-glukonátot vagy poliszacharidot tartalmaz. A vastabletták legjobban étkezés előtt 30 perccel bevéve szívódnak fel. Általában napi egy tabletta elegendő, de néha kettőre is szükség van. Mivel a vékonybél vasfelszívó képessége limitált, a nagyobb adagok visszamaradnak, és emésztési zavart, valamint székrekedést okoznak. A vas a székletet mindig feketére színezi - ez teljesen szokványos és ártalmatlan mellékhatás.

A vashiányos vérszegénység rendezése a vas pótlásával rendszerint 3-6 hétig tart, még ha a vérzés időközben meg is szünt. Az anémia gyógyulása után még 6 hónapig kell folytatni a vas pótlását, hogy a szervezet vasraktárai is feltöltődjenek. Időnként ellenőrizni kell a vérképet, hogy a vaspótlás megfelelő-e, és a vérzés megszünt-e.

Ritkán a vasat injekció formájában kell adni. Az injekció azok számára van fenntartva, akik nem bírják szedni a vastablettát, akiknél továbbra is nagymennyiségű vérvesztés áll fenn, vagy akiknél a vas nem szívódik fel. Akár tablettában, akár injekcióban adják a vasat, a vérszegénység gyógyulása ugyanannyi ideig tart.

vashiány, anémia, vérszegénység

2009-03-03 15:09:20

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop