Fog-adjuk meg!
Amióta mélyebben kell a fogorvosnál a zsebünkbe nyúlnunk, egyre növekszik azok száma, akik élénken érdeklődnek a szájhigiénia iránt. Az alábbiakban áttekintést adunk a fogromlást és a különböző szájbetegségeket megelőző új és ideális irányzatokról.
Sok a "hétvégi fogmosó"
Németországban például évente 100 millió fogkefét adnak el. Ez a szám első pillantásra ugyan hatalmasnak tűnik, ha azonban ezt a teljes népességre vonatkoztatjuk, akkor inkább mellbevágó, mivel azt jelenti, hogy évente
- A tisztítást mindaddig, amíg nem alakult ki a gyerek motivációja az önálló fogmosásra, a nehezebben hozzáférhető helyeken vagyis a felső, hátsó fogak belső felületénél kell kezdeni.
- A tisztítást nem szabad erőből végezni a könnyű, köröző mozdulatok előnyösebbek, mint a "súrolás".
- A fogkrémet, illetve habot elég csak kiköpni, nem kell vízzel kiöblíteni. Ez megnöveli a fluoridfelvételt, ami csökkenti a fogzománc érzékenységét.
- A hab kiköpése előtt a szájban ide-oda mozgatva eljut a fogközökbe is, és ott is csökkenti a fogszuvasodás kockázatát.
- A fogkefénk soha ne legyen senkivel sem közös, mindenkinek legyen sajátja. A fogszuvasodást előidéző kórokozók a nyállal átvihetők.
- Időnként (havonta egyszer) a fogmosás után ajánlatos a fluoridgél használata, ami tovább erősíti a fogzománcot és ellenállóbbá teszi a fogat a szuvasodással szemben. Ez különösen azoknál fontos, akik fogszabályzót viselnek.
- A fluoridos fogkrémet váltva használjuk gyógynövényes, fluoridmentessel. Ugyanis a túl sok fluor csökkenti az immunrendszer aktivitását.
Hallott már valaha a fogközi szuvasodásról? Feltételezhetően nem. Ez a fogalom a fogak közötti felületeken kialakuló szuvasodást jelenti. Megfelelő szájhigiénével pedig jelentős mértékben csökkenthető! A legcélravezetőbb, ha a fogmosás mellett fogselymet is használunk. A fogselyem lényegében egy nagyon erős és egyes esetekben bevonattal ellátott nejlonszál. Hogyan használjuk? Egy körülbelül 40 centiméteres szálat tekerjünk rá két kezünk középső ujjára úgy, hogy a szálból ujjaink között csak 2-3 cm maradjon szabadon. Ezután a szálat lassan és óvatosan ide-oda mozgatva vezessük be a fogaink közötti hézagba, és így távolítsuk el az itt megbúvó ételmaradékokat és lepedéket.
Érzékeny fogakra öblítőt!A fog és a fognyak érzékenysége olyan probléma, amely nagyon sok embert érint. A felnőttek több mint 30%-a kémiai
A legjobb szájápoló gyógynövények: zsálya, szegfűszeg, fahéj, ánizs, kamilla, cickafark, cserszömörce, borsmenta, orbáncfű. Ezek többsége gyulladáscsökkentő, hámregeneráló és fertőtlenítő hatású. Kúraszerű használatukkal megelőzhetjük, de kezelhetjük is a vérző, gyulladt fogínyt és szájnyálkahártyát.
Rendkívül erélyes fertőtlenítő a grépfrútmagkivonat is, hiszen baktérium-, vírus- és gombaölő hatású. A fenti gyógynövényekből készült langyos teába (1 dl-hez) csepegtessünk 10 cseppet és mindennap 2-3-szor öblítsük, mossuk ki vele szánkat. Ha nem undorodik a keserű íztől, akár be is ecsetelheti fogínyét a kivonattal átitatott fültisztító pálcikával. Hetente 2-3-szor pedig tegyen meleg vízbe 10 cseppet, és reggelig áztassa benne a fogkeféjét. Ezzel jelentősen lecsökkenthető a gyulladást kiváltó és fenntartó kórokozók száma, sőt a fogszuvasodás is.