Fogzománc- jobb mint az eredeti
Kínai kutatók laboratóriumban állítottak elő fogzománcot, az emberi szervezet legkeményebb anyagát – és még keményebbé és törésbiztosabbá tették, amint arról a Science beszámol.
És ahogy egyetlen gyufaszál is könnyen eltörik, de egy köteg kibírja a hajlítási kísérleteket, a nanoszálas kötegek adják a fogzománc nagy keménységét. Ugyanakkor megmarad egy bizonyos rugalmasság, ami megvédi a zománcot a repedéstől.
A Hewei Zhao, a Pekingi Beihang Egyetem munkatársa és munkatársai által kifejlesztett fogzománc szintén hidroxiapatit nanoszálakból áll, amelyek ugyanúgy vannak elrendezve, mint a természetes fogzománcban.
A természetes fogban magnézium-szubsztituált amorf kalcium-foszfátból áll. A kínai mérnökök cirkónium (IV)-oxidot használnak, amelyet a fogak előállításához is használnak. A kutatóknak a nanoszálak tipikus kötegszerű elrendezését is sikerült elérniük.
A csapat különböző változatokkal kísérletezett. Végül létrehoztak egy olyan mesterséges fogzománcot, amely egyszerre ötvözi a nagy merevséget, keménységet és szilárdságot a természetes fogzománc tulajdonságait felülmúló rugalmassággal és szívóssággal.
Az anyag különböző formájúvá alakítható, így fogkoronaként is használható. Ezzel kapcsolatban azonban még nem állnak rendelkezésre klinikai tapasztalatok.