Tévhitek a fogászatban
Sok tévhit kering a fogakat illetően. Célunk ezek tisztázása.
Tévhit: Fáj a gyerek foga, tessék kihúzni!
Gyakori és visszatérő probléma, hogy a panaszt okozó tejfogakat a szülő eltávolíttatni óhajtja.
Sokszor komoly meggyőzést igényel a fogorvos részéről megértetni a szülővel, hogy a tejfogak idő előtti és indokolatlan eltávolítása "megbosszulja" magát és az eredmény esetleg évekig tartó fogszabályozó kezelés.
A tejfogaknak ugyanis helyfenntartó szerepük is van, hiányuk a maradó fogak beilleszkedését gátolják, mert a fogak helye beszűkül. A fogszabályozó készülék nem olcsó, és egy fogeltávolítás a gyermek számára is komoly beavatkozás.
Az első maradó fogak (a hatosok) 6 éves kor körül bújnak elő. Sokan nem szentelnek nekik különösebb figyelmet, tévesen tejfognak nézik azokat. Így aztán nagyon sok gyermeknek ezek az első maradó fogai már komoly beavatkozást igényelnek.
Tévhit: A terhesség tönkretette a fogaimat
Jellemzően visszatérő probléma a "terhességem alatt nagyon elromlottak a fogaim" - téma is. Önmagában a terhesség nem váltja ki a fogak fokozottabb szuvasodását. A gond inkább azzal van, hogy a hormonális változások miatt az íny megduzzad, befedi a fognyakat, így nehezebb a kielégítő szájhigiénét végezni. Még gondosabb szájápolással és gyakoribb ellenőrzéssel a baj itt is megelőzhető.
Tévhit: Az érzéstelenítő árt a babának
Terhes nők, szoptatós anyák gyakran visszatérő kérdése: nem ártalmas-e az érzéstelenítő a magzat számára? Semmiképpen, ugyanis például stresszhelyzetben a szervezetben akár az ötszöröse is felszabadulhat annak az érszűkítő anyagmennyiségnek, amennyit egy ampullányi érzéstelenítőszer tartalmaz.
Tévhit: Csak fogzik...
Csecsemőknél gyakori, hogy kellemetlenséggel jár a fogzás. A kisbaba étvágytalan, nyugtalan, nyűgös, esetleg enyhe hőemelkedése van, vagy híg a széklete.
De lázas állapot, görcs sohasem a fogzás következménye, hanem a cukros - szénszavas üdítőitalokkal töltött cumisüvegnek köszönhető fogszuvasodásnak. Ezek ugyan a baba szomját nem oltják, de "áldásos" hatásukat a már esetleg előtört fogazaton kifejtik... Ezen italok fogyasztása csak az üdítőital gyártó cégeknek jó.
Tévhit: Rossz tejfog, rossz fogak
Nem fedi az sem a valóságot, hogy rossz tejfogazatú gyermeknek törvényszerűen rossz a maradó fogazata is. A szuvas tejfogak ugyan jelenthetnek veszélyt a maradó fogakra, de kellő odafigyeléssel és főleg rendszeres ellenőrzéssel a baj megelőzhető.
Tévhit: Elég egy alma
Tévedés az is, hogy az esti fogmosást pótolja egy alma elrágása. Nem pótolja! A mechanikus fogtisztításnak nincs alternatívája.
Tévhit: Ráér a fogorvos…
Nagyon káros és rossz beidegződés, hogy fogorvoshoz az emberek nagy többsége csak akkor fordul, amikor már komoly panasza van. Persze ilyenkor már a beavatkozás is - az esetek jelentős részében - komoly...
Tévhit: Nézem a fogait, nem lyukasak
Sokszor állítja a szülő, hogy "nézem a gyerek fogait, de nem lyukasak", ez még nem jelenti azt, hogy valóban ez a helyzet. Gyakran fordul elő ugyanis, hogy a fogak egymás felé eső felszínein keletkezik szuvas elváltozás, amit a fogorvos is csak tükör, szonda, valamint megfelelő világítás segítségével fedez fel. Ezt egy fürdőszobai tükörrel diagnosztizálni képtelenség.
Tévhit: Nem kérem a kezelést
Gyakran előforduló eset az is, hogy a kisgyermek igazolást lobogtat, amelyen a szülő nyilatkozik arról, hogy nem kéri gyermeke számára az esetleges kezelést. Ezt a fogorvosnak kötelessége figyelembe venni, de sajnos tapasztalatunk az, hogy az ilyen gyermekek még egy év múltán is gyakran ugyanazokkal a szuvas fogakkal jelennek meg a szűrésen!
Érthető a gyermek részéről, hogy a pillanatnyi kellemetlenség alól ki akar bújni (a "menekülési ösztön" a kezelőszékben működik csak igazán...), de hosszabb távon csak fogazatának épségére fizet rá - a szó valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Egyben bizonyosak lehetünk: az emberi fogazat sok mindent "átél", "eltűr" és kibír, de még az emberi szervezetnek ez a egerősebb szövete is előbb-utóbb "fellázad" és benyújtja a számlát. Ami esetenként meglehetősen borsos is lehet.
| tejfog, foghúzás, fogszabályozás, maradanó fog
2022-07-08 12:41:58