Megdöbbentő adat, hogy a fogínysorvadás, vagy orvosi nevén parodontitis manapság gyakorlatilag népbetegség: a magyar lakosság 70-80%-át is érinti. Mivel sokáig tünet- és fájdalommentesen rombolja szájüregünk és fogaink egészségét, sokan akkor vesznek róla tudomást, amikor már csak komoly kezelések árán szüntethető meg a probléma. De mit is kell tudni erről az alattomos betegségről, és ami a legfontosabb: mit tehetünk ellene?
Egy harapás az almába - véres nyomok. Fogmosás - a fogkrém habja pirosra színeződik. A fogorvosok szerint mindezek a tünetek gyulladás félreérthetetlen jelei.
Kínai kutatók laboratóriumban állítottak elő fogzománcot, az emberi szervezet legkeményebb anyagát – és még keményebbé és törésbiztosabbá tették, amint arról a Science beszámol.
A fogak és szájüreg állapota sokkal többet elárul az egészségről, mint gondolnánk. Lehet, hogy a szem a lélek tükre, a szájüreg viszont az egészségi állapotot tükrözi.
Sok tévhit kering a fogakat illetően. Célunk ezek tisztázása.
Ha eddig azt hitte, a cukor a fogak fő ellensége, tévedett. Az alábbiakban felsorolunk néhány tényt, aminek ismerete segíthet a fogszuvasodás megelőzésében.
-A hatéves gyermekek csupán 40 százalékának jók a fogai - mondta Tóth Tünde, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat fogászati roadshowjának fogorvosa az M1 -en.
Népbetegségnek tekinthető Magyarországon a fogágybetegség - mondta Tián Tamás, a Szegedi Tudományegyetem oktatója.
Foghiány esetén, vagy a hagyományos fogpótlások helyett érdemes elgondolkodni a fogászati implantátum beültetésén.
Ősi gyökérkezelés nyomait fedezték fel egy Kr. e. 7. századi csontkövületen a Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem (UNAM) kutatói.