Következnek az igazi rémtörténetek a fogorvosokról. Mert kicsi gyermekkorunktól ez ivódott belénk, hogy félnünk kell tőlük, mert ők bántanak minket.
A nyál nemcsak a szájüreg nedvesítője, nélküle nem éreznénk az étel ízé, nem tudnánk nyelni, sőt ez a folyadék indítja el az emésztés folyamatát is.
Meglepő, ugye? Pedig tudjuk, hogy a séta tetőtől talpig jót tesz az embernek, de nemcsak a lábunk lesz erős tőle és a derekunk karcsú, de különös módon a fogainkat is óvja.
A nyelven vagy a szájpadláson tapasztalt égő érzést legtöbbször a forró kávé vagy a pizzán megolvadt mozzarella okozza. De egyeseknél, különösen a postmenopausa korában levő nőknél a száj égő érzése csak úgy magától ki kialakulhat. És van, hogy nem is múlik el.
Állkapocssérüléseket okoznak a túl nagy hamburgerek - állítják fogorvosok Tajvanon és a gigaadagok megszüntetésére szólítják fel a gyorséttermeket.
Az éjszakai nassolásért a későbbiekben a fogaink elvesztésével fizethetünk - állítják amerikai kutatók, akik vizsgálataikról az Eating Behaviors című szaklap legújabb számában számolnak be.
Valljuk be, kínos, ha valakinek rossz a lehelete, ám kellő gondossággal elkerülhető ez a zavaró probléma. Az egészséges fogak és szájüreg, a szájápolás alapfeltétel. A nyelven és a fogakon, fogközökben milliárd baktérium rejtőzik, ezek a főbűnösök.
Bosszantóan széles a választék, ha az ember egy tubus fogkrémet akar vásárolni. A fogkő a fontosabb? Vagy a fluorid? Esetleg mindkettő? És mi van a fehérítő vagy a gyógynövényes termékekkel? A legfontosabb, hogy olyat válasszon, ami a saját szájhigénéjének fenntartásához szükséges.
Vigyázzon a fogaira és az ínyére, ez nem csak a mosolyát segít megőrizni. A jó szájhigéné kedvezően befolyásolja az egészségünk alakulását is, csökkenti egy sor súlyos betegség kockázatát, és talán az időskori memóriaromlást is megelőzi.
Zsebméretű szájszag-tesztelő eszköz segíthet ellenőrizni a jövőben lélegzetünk "tisztaságát".