Azt gondolhatnád, hogy a XXI. században már az emberek nagy része tisztában van azzal, pontosan hogyan, milyen eszközökkel és módszerekkel érdemes végezni a szájápolást. Így pedig nem is lehet semmi gond a fogaikkal, igaz? Ez azonban közel sem így van!
Egy harapás az almába - véres nyomok. Fogmosás - a fogkrém habja pirosra színeződik. A fogorvosok szerint mindezek a tünetek gyulladás félreérthetetlen jelei.
Kínai kutatók laboratóriumban állítottak elő fogzománcot, az emberi szervezet legkeményebb anyagát – és még keményebbé és törésbiztosabbá tették, amint arról a Science beszámol.
Nem csak a fogak és a fogak közvetlen környezete, a fogak tartószerkezete betegedhet meg, hanem a szájnyílás és a szájüreg lágyrészei, tehát az ajkak és a szájüreget bélelő nyálkahártya is.
Fogazati rendellenességek alatt tágabb értelemben az arc-és állcsontok fejlődési rendellenességeit értjük, a fogsorívek hibás állását, illeszkedését, szűkületét, a szám feletti fogak jelenlétét, egyes fogak hibás állását, elhelyezkedését.
A fogak és szájüreg állapota sokkal többet elárul az egészségről, mint gondolnánk. Lehet, hogy a szem a lélek tükre, a szájüreg viszont az egészségi állapotot tükrözi.
Két tünetegyüttes, mely főleg időskorúaknál okozhat kínzó panaszokat
A nyálat a nyálmirigyek termelnek: a két fültőmirigy, a két állkapocs alatti mirigy, a két nyelv alatti mirigy, ezenkívül még 600-1000 kicsiny nyálmirigy a száj nyálkahártyája alatt.
A nyelv elárulja, hogyan állunk az egészségünkkel. Kevesen tudják, hogy ránézéssel is mennyi mindent le lehet olvasni róla. Mindent elárul. Nézzünk néhány példát arra, hogy milyen kellemetlenségeket mutathat, és ezeket hogyan kezelhetjük.
Sok tévhit kering a fogakat illetően. Célunk ezek tisztázása.