Cukorbetegség: a kezelés ellenőrzése
A vércukorszintek követése a cukorbetegség gondozásának nélkülözhetetlen része. Habár a vizeletet is lehet vizsgálni, van-e benne szőlőcukor, a vizelet ellenőrzése nem megfelelő módja a kezelés követésének és a terápia irányításának. Szerencsére a vércukorszint ma már könnyen mérhető otthon is.
A cukorbetegeknek fel kell jegyezniük a vércukorszintjeiket és be kell számolniuk róla orvosuknak vagy ápolójuknak, hogy tanácsot kaphassanak, hogyan módosítsák az inzulint vagy a szájon át szedett vércukorcsökkentőt. Némelyeknek meg lehet tanítani, hogyan kell módosítaniuk a szükségletnek megfelelően az inzulint saját maguknak, az orvossal vagy ápolóval való találkozások között.
Az orvosok a kezelés követésére a glikozilált hemoglobin (más néven: hemoglobin AIC) szintjét határozzák meg a vérből. Mikor a vércukorszint magas, változások jelennek meg a hemoglobinban, a vérben lévő oxigént szállító kémiai anyagban. Ezek a változások egyenes arányban állnak egy hosszabb időszak vércukorszintjeinek átlagával. Így a vércukormérésektől eltérően, amelyek egy adott pillanatban fennálló szintet mutatnak, a glikozilált hemoglobin mérése azt tükrözi, hogy megfelelően állították-e be a vércukorszintet a megelőző néhány héten át. A glikozilált hemoglobin normál szintje alacsonyabb, mint 7%. A cukorbetegek ritkán érnek el ilyen értékeket, de a szoros ellenőrzés célja közel kerülni hozzá. A 9% feletti szint rossz és a 12% felett nagyon rossz beállítást mutat. A cukorbetegség gondozására szakosodott orvosok a glikozilált hemoglobin 3-6 havonkénti mérését javasolják.
Okok
Tünetek
Szövõdmények
Kórisme
Kezelés
|