Hirdetés

Tejcsorgás (alactorrhea)

A galactorrhea (tejcsorgás) férfiak vagy olyan nők szervezetben fellépő tejtermelés, akik nem szoptatnak. Leggyakoribb oka mindkét nemben prolaktint termelő tumor (prolaktinóma) megjelenése az agyalapi mirigyen belül. A prolaktinóma diagnosztizálás idején rendszerint nagyon kicsi, férfiakban azonban nagyobb lehet, mint nőkben. A prolaktin-túltermelés és a tejcsorgás kialakulásának másik lehetséges oka bizonyos gyógyszerek, mint pl. a fenotiazinok, magas vérnyomás elleni egyes gyógyszerek (különösen a metildopa) és a narkotikumok használata. A hipotireózis, a pajzsmirigy működésének csökkenése szintén okozhat tejcsorgást.

tejcsorgás, galacthorrhea, prolactin |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Tünetek

A tejtermelődés is lehet az egyedüli tünet, de sok nő esetében elmarad vagy felborul a menstruációs ciklus. Nők prolaktinómájához gyakran társulnak hőllámok és a hüvely szárazsága, ami nemi aktus során kellemetlen érzést okoz.

Prolaktinómás férfiak gyakran szenvednek jellegzetes fejfájásban és elvesztik a perifériás látásukat. Kétharmaduk elveszti a szex iránti igényét, és impotens lesz.

Kórisme

A kóros tejtermelés okát általában vérvizsgálatokkal és számítógépes rétegvizsgálattal (CT) vagy mágneses magrezonanciás vizsgálattal (MRI) lehet kideríteni. Az ösztrogénhiány egyértelműen megnyilvánul az orvosi vizsgálat során. Az orvosok a vér prolaktin és egyéb hormonok, mint a luteinizáló és follikulus-stimuláló hormon szintjét nézik a vérben. A nagy felbontású CT és MRI felvételek a kis méretű prolaktinómákat is kimutathatják. Ha a tumor nagyobb méretű, befolyásolhatja a látást, ezért a szemész által végzett látótérvizsgálat is célravezető lehet.

Kezelés

A prolaktinómákat különböző módszerekkel gyógyítják. Ha a prolaktinszint nem túlságosan magas és a CT, illetve MRI felvételek csak kis méretű agyalapi tumort mutatnak (mikroadenóma), az orvos bromokriptint adhat vagy egyáltalán nem ajánl semmilyen kezelést. Nőkben a bromokriptin rendelkezik azzal a jótékony hatással, hogy emeli az ösztrogén szintjét (ami gyakran alacsony a magas prolaktinszint mellett), és így védi a szervezetet a csontritkulástól. Ezenkívül a bromokriptin hatására a prolaktinómás nők könnyebben esnek teherbe és leáll a zavaró tejtermelés. Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátló szereket tovább szedhetik azok a nők, akikben kis méretű a prolaktinóma, mert nincs rá bizonyíték, hogy az ösztrogén gyorsítaná a tumor növekedését. A legtöbb szakember legalább két évig évenkénti CT vagy MRI vizsgálatot javasol, hogy ellenőrizzék, nem növekszik-e fokozatosan a daganat.

Nagyobb daganat (makroadenóma) esetén a beteg kezelése bromokriptinnel és sebészi beavatkozás útján történhet, az endokrin rendszer átfogó vizsgálata után. A kezelést endokrinológus, idegsebész és radiológus hangolja össze. Lehetséges, hogy a bromokriptin hatására a prolaktin szintje visszaáll a normális értékre és a tünetek is visszafejlődnek, ebben az esetben nincsen szükség sebészi beavatkozásra. Ha sebészi beavatkozásra van szükség, a bromokriptint a tumor műtét előtti összezsugorítása céljából érdemes adni. Bár a sebészi beavatkozás kezdetben a normális szintre szorítja vissza a prolaktin mennyiségét, a legtöbb prolaktinóma visszatér.

Sugárkezelést csak abban az esetben alkalmaznak, ha a tünetek súlyosbodnak és a tumor a bromokriptinnel való kezelés ellenére is növekszik. Az agyalapi mirigy hormonjainak szintje a sugárkezelés után még évekig csökkent lehet.

tejcsorgás, galacthorrhea, prolactin

2009-03-03 13:14:33

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop