Hirdetés

Pajzsmirigyrák

A pajzsmirigyrák a pajzsmirigy rosszindulatú daganata. Négy fő típusa fordul elő: papilláris, follikuláris, anaplasztikus vagy medulláris.

pajzsmirigyrák |

InforMed Hírek29   InforMed | Sándor, K.

Kép:  FreeDigital Photos.net

A pajzsmirigyrák gyakoribb azoknál a betegeknél, akiket besugárzással kezeltek, leggyakrabban jóindulatú állapotok miatt (bár jóindulatú esetek miatt ma már nem végeznek sugárterápiát).

Az egész pajzsmirigy megnagyobbodása helyett a rák inkább kisebb daganatokat okoz a pajzsmirigyen belül. A legtöbb pajzsmirigy-csomó nem rákos, és a pajzsmirigyrák általában gyógyítható. A pajzsmirigyrákoknak általában korlátozott a jódfelvevő és pajzsmirigyhormon-termelő képessége, de nagyon ritkán elég hormont termelnek ahhoz, hogy a kórkép hipertireózist okozzon.

Annak valószínűsége, hogy a csomók rákosak, nagyobb, ha egy csomót találnak, mintha többet, ha a pajzsmirigy-izotópvizsgálat azt mutatja, hogy a csomó nem működik pajzsmirigyként; nagyobb, ha tömör, mintha folyadékkal kitöltött (cisztikus), ha kemény, vagy ha gyorsan nő.

A pajzsmirigyrák első jele általában fájdalmatlan kinövés a nyakon. Ha az orvos csomót talál a pajzsmirigyben, számos vizsgálatot kér. Pajzsmirigy-izotópvizsgálattal meghatározzák, hogy a csomó működik-e, mivel egy nem működő csomó nagyobb valószínűséggel rákos, mint egy működő. Az ultrahangvizsgálat kevéssé hasznos, de el lehet végezni annak meghatározására, hogy a göb tömör-e, vagy folyadékkal töltött. Általában tűbiopsziás mintát vesznek a csomóból, hogy megvizsgálják mikroszkóp alatt - ez a legjobb módszer annak a meghatározására, hogy rosszindulatú-e.

Papilláris rák

A papilláris rák az összes pajzsmirigyrák 60-70%-a. Kétszer, háromszor annyi nő betegszik meg papilláris rákban, mint férfi; viszont, mivel a csomók messze gyakoribbak nőkben, a férfiban lévő csomó rákra gyanúsabb. A papilláris rák gyakoribb fiatalokban, de idősebbekben gyorsabban nő és gyorsabban szóródik. Azok, akik sugárterápiában részesültek a nyakon, általában egy jóindulatú állapot miatt csecsemő- vagy gyermekkorban, illetve egy másik rák miatt felnőttkorban, nagyobb rizikónak vannak kitéve a papilláris rák kialakulása szempontjából.

Az olykor szomszédos nyirokcsomókba terjedő papilláris rák kezelése sebészi. Az átmérőjében 2 cm-nél kisebb csomókat az őket közvetlenül körülvevő pajzsmirigyszövettel együtt távolítják el, habár egyes szakértők a teljes pajzsmirigy eltávolítását javasolják. A sebészi beavatkozás majdnem mindig meggyógyítja ezeket a kicsiny rákos daganatokat.

Mivel a papilláris rák érzékeny lehet a tireoidea-stimuláló hormonra, a betegek pajzsmirigyhormont szednek elég nagy mennyiségben, hogy elnyomják vele a tireoidea-stimuláló hormon elválasztást a rák visszatérésének megelőzése céljából. Ha a csomó nagyobb, általában a pajzsmirigy legnagyobb részét vagy az egész pajzsmirigyet eltávolítják, és radioaktív jódot adnak abban a reményben, hogy az összes visszamaradó, a pajzsmirigyből szétszóródott pajzsmirigy-szövet vagy rák felveszi azt és elroncsolódik. Szükséges lehet egy második radioaktív jód-kezelésre, hogy biztosra vehessük: a rák egésze elroncsolódott. A papilláris rák majdnem mindig gyógyítható.

Follikuláris rák

A follikuláris rák a pajzsmirigyrákok mintegy 15%-a, és idősekben gyakoribb. A follikuláris rák is gyakoribb nőkben, mint férfiakban de, akárcsak a papilláris rák esetében, férfiban valószínűbb, hogy a csomó rákos.

Sokkal agresszívebb, mint a papilláris rák, hajlamos arra, hogy a véráramon keresztül terjedjen, a rákos sejteket a test különböző részeibe szórva szét (áttét - metasztázis). A follikuláris rák kezeléséhez a pajzsmirigyből olyan nagy részt kell eltávolítani, amekkorát csak lehet, és a maradék pajzsmirigyszövetet radioaktív jóddal kell elroncsolni, az áttétekkel együtt.

Anaplasztikus rák

Az anaplasztikus rák a pajzsmirigyrákok kevesebb, mint 10%-át adja, és leggyakrabban idős nőkben fordul elő. Ez a rák nagyon gyorsan nő, és általában nagy daganatot okoz a nyakon. Az anaplasztikus rákban szenvedők 80%-a egy éven belül meghal. Haszontalan a kezelés radioaktív jóddal, mert az anaplasztikus rákok nem vesznek fel jódot, viszont a rákellenes gyógyszer- és sugárkezelés a műtét előtt és után néhány esetben gyógyulást hozott.

Medulláris rák

Medulláris rák esetén a pajzsmirigy túl sok kalcitonint (bizonyos pajzsmirigysejtek által termelt hormon) választ el. Mivel a medulláris pajzsmirigyrák esetleg egyéb hormonokat is termel, szokatlan tüneteket okozhat.

Ez a rákfajta hajlamos a nyirokrendszeren át a nyirokcsomókba és a véren keresztül a májba, tüdőbe és csontokba szóródni. A medulláris rák kialakulhat más, belső elválasztású mirigy rákjával együtt is, amit multiplex endokrin neoplázia szindrómának hívnak.

A kezelés lényege a pajzsmirigy teljes eltávolítása. További beavatkozásra lehet szükség annak meghatározására, hogy a rák szóródott-e a nyirokcsomókba. Azoknak több mint kétharmada, akiknek a medulláris pajzsmirigyrákja a multiplex endokrin neoplázia szindróma része, legalább további tíz évig él. Ha a medulláris rák egyedül fordul elő, a túlélés esélyei nem ilyen jók.

Mivel a medulláris pajzsmirigyrák néha családi halmozódást mutat, azoknak a közeli vérrokonait, akiknek ilyen típusú rákjuk van, vérsejtekből könnyen kimutatható genetikai rendellenesség irányában szűrni kell. Ha a szűrővizsgálat eredménye negatív, a rokonban szinte biztosan nem fog medulláris rák kifejlődni.

Ha a szűrővizsgálat eredménye pozitív, akkor a rokonban már létrejött, vagy ki fog alakulni medulláris rák, és pajzsmirigyműtétet kell végezni még a tünetek fellépése és a kalcitonin vérszintjének emelkedése előtt! Magas kalcitoninszint vagy stimulációs próbákat követő túlzott emelkedés is segít az orvosnak megjósolni, hogy valakiben kialakult-e vagy ki fog-e alakulni medulláris rák. Ha szokatlanul magas kalcitonin-szintet talál, ez azt sugallja, hogy el kell távolítani a pajzsmirigyet, mivel a korai kezelés nyújtja a legjobb esélyt a gyógyulásra.

pajzsmirigyrák

2023-06-25 13:34:50

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop