Hirdetés

A visszatérő színek élménye

A szürkehályogra, vagyis a szemlencsében bekövetkező homályosodás megszüntetésére sajnos nem létezik gyógyszer, a látás csak műtét útján javítható. A legújabb eljárás, a műlencse beültetésével végzett szürkehályog műtét 100%-os látásjavulást eredményezhet! A beavatkozás már a forradalmian új típusú, többfókuszú műlencsével is igényelhető, így az olvasáshoz sem szükséges szemüveg.

szem, szürkehályog, műtét |

InforMed Hírek7   InforMed

Mi a szürkehályog?

A szemlencse feladata, hogy a szembe érkező fényt az ideghártyára fókuszálja. Ahhoz, hogy éles kép keletkezzen az ideghártyán, a szemlencsének tisztának, áttetszőnek kell maradnia. A szemlencse a szemgolyó belsejében, a pupilla és a szivárványhártya mögött helyezkedik el. Kis függesztő rostok tartják a helyén. Az életkor előrehaladtával a lencse veszít a rugalmasságából, az alkalmazkodó képességéből és az átlátszóságából. A szürkehályog, vagyis a szemlencse homályossá válása sajnos gyógyszerrel nem befolyásolható. A lencsében nincsenek erek és idegek. A lencse átlátszóságát biztosító anyagcseréhez bonyolult enzimatikus folyamatok együttese szükséges.

A szürkehályog a szemlencsében jelentkező homályosodás.

Lehet részleges vagy teljes. Elhelyezkedhet a centrumban vagy − a látást kevésbé zavaró − széli részeken. Ahogy ez a homály vastagodik, a fény egyre nehezebben tud áthatolni a szemlencsén. A kisfokú, vagy korai elváltozások még nem befolyásolják a látást, de szemészeti vizsgálattal már kimutathatóak. Ahogy a homály fokozódik, egyre romlik a látás, mely szemüveggel nem javítható.



Mi okozhatja a szürkehályogot?

A szürkehályog általában két szemet érintő betegség, de legtöbbször a látásromlás mértéke nem egyformán fejlődik a két szemben. A szürkehályog pontos oka nem ismert, de sok olyan okot ismerünk, amelyek elősegíthetik a kialakulását. Ezek közül a legfontosabb az életkor, cukorbetegség (ritkábban nagyfokú sugárhatás vagy villámcsapás következménye lehet, a szem gyulladásai, áthatoló sérülései, korábbi tompa ütés utáni állapot, gyógyszerszedéssel összefüggésben jelentkező hályog, vagy a szervezetet érintő ún. általános betegségeket kísérő hályogok.

Mik a tünetek?

A szürkehályog tünetei az alábbiak lehetnek:
• Homályos látás, melynek mértéke függhet a fényviszonyoktól.
• Elhalványuló színek.
• Egy szemen jelentkező "szellemképes" látás.
• A szemüveg dioptriájának gyakori változása.

A szürkehályog pontos diagnózisához részletes szemorvosi vizsgálat szükséges, amelyhez hozzátartozik a látásélesség vizsgálata, a szem külső, és belső részeinek vizsgálata, a szembogár tágítása mellett. A szemorvos még egyéb vizsgálatokat is szükségesnek tarthat a diagnózis pontos felállításához.

Kinek javasolt a műtét?

Nem létezik olyan gyógyszer, szemcsepp, szemüveg vagy szemtorna, amivel a szürkehályog megállítható vagy visszafordítható lenne. A szürkehályog csak műtéttel gyógyítható! A műtét az elszürkült szemlencse részeinek eltávolítását − a lencse tokjának megtartásával −, és műlencse beültetését jelenti. A legújabb típusú műlencsék már multifokális változatban is rendelkezésre állnak, így a műtétet követően mind közelre, mind távolra élesen lát a páciens. Ha a szürkehályog mindkét szemen kialakult, akkor egyszerre csak az egyik szemen végzik el e műtétet és csak ennek gyógyulása után kerül sor a másodikra. A műtét akkor ajánlható, ha a látásromlás mértéke zavarja a megszokott életvezetést.

További információ: www.stjameshospital.hu
szem, szürkehályog, műtét

2009-05-25 10:00:16

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop