Az újszülött gyermek a néphittel ellentétben nem lát élesen, sőt szemünk optikailag fordított állású képet készít a környezetünkről. Kancsalságnak a szemek hibás állását nevezzük, elnevezése a strabismos görög szóból származik, jelentése ferde nézés. A két szem "nem tud ugyanoda nézni".
Minden szülő megrémül, mikor felfedezi gyermekén a kancsalság tünetét. Nem szabad megijedni, de a régi nézetet sem szabad követni, mely szerint ki fogja nőni. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy kivizsgálják a probléma forrását. Megkértük Dr. Túri Évát, a Heim Pál Gyermekkórház Szemészeti Osztályának osztályvezető főorvosát, hogy foglalja össze, mit kell tudniuk a szülőknek a gyermekkori kancsalságról.
Egy nemrégiben végzett felmérés szerint az Egyesült Királyságban akár egymillió olyan gyerek élhet, akinek nem diagnosztizálták a fénytörési hibáját.
Számtalan hiedelem terjedt el a látással kapcsolatban, attól kezdve, nézzünk-e TV-t vagy sem, egészen addig, hogy aki sok sárgarépát eszik, jobb lesz a látása. Lássuk a hiedelmeket és a tényeket.
Iskolakezdés előtt fontos, hogy a szülők ellenőrizzék, jól lát-e gyerek, és ajánlatos megvizsgálni az otthoni számítógép elhelyezkedését is.
Amikor már túl vagyunk a tanszerek megvásárlásán, a füzetek bekötésén, az első
csengőszót várja a bepakolt táska, s gondolkozunk, nem felejtettünk-e el valamit
Aztán homlokunkra csapunk: - Te Jó Isten! Még nem voltunk a gyerekekkel szemorvosnál!
Pedig tavaly megfogadtuk, hogy ez nem marad többet az utolsó pillanatra! Kihagyni
meg nem lehet, mert az új tanévet jó szemmel, jó szemüveggel kell kezdeni!