Végre tartósan szép az idő és a napos órák száma is egyre több. Az erős napsütés és a magas UV sugárzás azonban veszélyezteti szemünk egészségét. Ugyanúgy, ahogy bőrünket naptejjel védjük, gondoskodnunk kell szemeink, látásunk épségének megóvásáról is.
Szemeid segítenek eligazodni a mindennapi életben, ezért ennek az érzékszervnek a védelme az egyik legfontosabb. Gyakran a szemed az első, amely a tested olyan problémáit jelzi, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás.
Egész nap mesterséges fényben, számítógép előtt dolgozunk. Szemünk képtovábbító feladatát igencsak megnehezíti a villózó számítógép-képernyő, a nagyvárosi utcák füstje és pora. A stressz, a túlhajtott munka együttvéve előbb-utóbb gondot okoz a szemnek.
A hosszú tél után vágyunk leginkább a napsütésre és melegre. Brit szakemberek ismét felhívják a figyelmet arra, hogy a szoláriumot használóknak éppen úgy kell védeniük a szemüket, mint a szabadban napozóknak.
Mostanában sok szó esik, és helyesen, a bőrnek a nap UVB és UVA sugaraitól való védelméről, de kevesebb arról, hogy a káros sugarak a szemünknek is árthatnak.
A legtöbben használunk valamilyen fényvédő készítményt bőrünk UV-sugarak elleni védelmére, de a szemünkről gyakran megfeledkezünk. Szakemberek szerint az UV-sugarak a szemet is károsíthatják, elsősorban a retinát, ami fokozza az időskori vakság fő rizikófaktorának, az ún. sárgafolt-elfajulásnak a kockázatát. Az UV-sugárzás a szemlencsét is tönkreteheti, szürkehályogot okozhat, sőt a szem rákos megbetegedését is.
Itt a tavasz, és egyre többen mennek ki a szabadba sportolni, mozogni. Az Amerikai Optometriai Társaság Társaság adatai szerint az Egyesült Államokban évente mintegy 600 ezren szenvednek sérülést, és 13 500 eset vaksággal végződik.
A szemet ért sugarak is károsodáshoz vezethetnek, ugyanúgy, mint ahogy a gyermekeket ért napsugárzás felnőttkorban bőrrákot okozhat.
A szemészetben a gyógyszereket elsősorban szemcsepp, vagy szemkenőcs formájában
rendeljük. Amikor a receptet átadjuk, gyakran elhangzik a betegektől a kérdés:
"és tessék mondani, hogy kell ezt használni?!"
A nyár sajnos nemcsak a napozás, a strandolás, a szabadság
szezonja, hanem a szemgyulladásoké is, például kötőhártya-gyulladás. A folyók,
tavak, uszodák vizében "összeszedett" fertőzéstől duzzadt, vörös, váladékos,
vagy a levegőben lévő pollenektől viszkető, könnyező, allergiás szemünk megkeserítheti
pihenésünket, nyaralásunkat - "munkát adva" a szabadságolások miatt amúgy is
zsúfolt szemészeti rendeléseknek. A nagy melegben "szárazabb" a szemünk, kevesebb
vagy sűrűbb lehet a könnyünk - ezen a terjedőben lévő, egyébiránt közérzetünket
kellemesítő légkondicionálók (autóban, munkahelyen, üzletekben, lakásokban)
sajnos csak rontanak.