Közismert, hogy a Helmholtz által felfedezett szemtükör megalkotása óta a belgyógyász, ideggyógyász, idegsebész kollégák milyen sokszor küldik át betegeiket szakmai tanácsadás, ún. konzílium céljából a szemészorvoshoz. Ennek több oka is van.
Az UVA Health tudósai felfedeztek a szemben a kóros érnövekedést okozó fehérjét, mely kiváltja az időskori makuladegeneráció, az ischaemiás retinavéna elzáródást, illetve a cukorbetegek retnopátiáját.
A belgyógyász kollégák számára a legtöbb konziliárusi segítséget a magasvérnyomás betegség (hipertónia) szemfenéki stádiumának meghatározásában adják a szemészek.
Egy Ausztráliában végzett vizsgálat szerint túlsúlyos vagy elhízott gyermekeknél már hat éves kor körül elváltozások jelennek meg a szemben, ez figyelmeztető jele annak, hogy a későbbi életszakaszban szív- és érrendszeri betegség kialakulása lehetséges.
A cukorbetegség kétfajta elváltozást okozhat, melyek a vakság vezető okai közé tartoznak - a nonproliferativ és a proliferativ (nem burjánzó és burjánzó) retinopátiát. Ezen elváltozások mind az inzulinnal kezelt, mind pedig a nem azzal kezelt betegeknél egyaránt előfordulhatnak.
Egy japán kutatócsoport először a világon megkezdi donorszemélytől nyert indukált pluripotens őssejtekből (iPS) tenyésztett retinasejt beültetés klinikai próbáit.
Először adták vissza részlegesen a látását egy időskori makula degenerációban szenvedő betegnek manchesteri szemészek bionikus szemprotézis beültetésével.
Szembetegsége és súlyos depressziója lehetett a lezuhant Germanwings-gép másodpilótájának vasárnapi német lapok beszámolói szerint. Munkaadója nem tudott egészségi gondjairól, de környezetében tudták, hogy kezelés alatt áll.
Új gyógymódot találtak a vakságot is okozó időskori makuladegenerációra ír kutatók. Úgy vélik, a mai terápiás lehetőségekhez képest áttörést értek el.
Judi Dench nem akar visszavonulni, és bár látása annyira megromlott, hogy már a forgatókönyveket sem tudja elolvasni, folytatja a filmezést.