Hirdetés

A magasvérnyomás betegségben előforduló szemfenéki tünetek

A belgyógyász kollégák számára a legtöbb konziliárusi segítséget a magasvérnyomás betegség (hipertónia) szemfenéki stádiumának meghatározásában adják a szemészek.

szemfenék, hipertonia, magasvérnyomás, szembetegségek |

InforMed Hírek29   InforMed | Nagy, Z.Zs.

Kép: College of Ophtalmology
A hipertónia kezdetén csak finom érelváltozások láthatók a szemfenéken, bizonyos helyeken érszűkületek jelentkezhetnek, amelyek a kezdeti szakaszban a vérnyomás rendezése után még visszafejlődhetnek. Később ezek a tünetek fixálódnak, azaz a vérnyomás normalizálódása után sem fejlődnek vissza.

A hipertónia korai és még kezelhető stádiumaiban csak az ereken találunk elváltozásokat, későbbiekben a látóhártya (retina) szövetére, illetve a látóidegfőre is ráterjedhetnek a tünetek. Az értüneteket elsődleges tüneteknek nevezzük, a retinális tüneteket másodlagos, azaz következményes tüneteknek.

A magas vérnyomás elsődleges szemfenéki tünetei

Az elsődleges tünetek kialakulásában a retina arterioláinak (odavezető kiserek) ellenállása játszik szerepet, vagyis az arteriolák összeszűkülnek, ezzel szemben a vénák (elvezető kiserek) tágulatokat mutatnak. Azokon a helyeken, ahol a vénák és az artériák találkoznak, közös kötőszöveti hüvellyel rendelkeznek, ezért az arteriolákban lévő magasabb vérnyomás a vénák falát összenyomja, a kereszteződés helyén úgy látszik, hogy a vénák "összenyomódnak".

Enyhébb esetekben a véna ki tud térni ez elől, ám amennyiben még magasabb értékre áll be a nyomás, a kereszteződés mögötti vénaszakaszban pangás alakul ki, azaz a vér nem tud elvezetődni, ezért a vér "kipréselődik" az érfalból, a retinában vérzések (sötétpiros foltok) keletkezhetnek.

A magas vérnyomás másodlagos szemfenéki tünetei

A másodlagos tünetek során természetesen a retina szövete is károsodik, s a belgyógyász figyelmét azonnal felhívják, hogy hasonló, párhuzamosan futó károsodásokat lehet felfedezni a vese szövetében is. A szemfenéken fehéres, puha",gyapottépésszerű "gócokat figyelhetünk meg, amelyek oka, hogy az érintett területeken az arteriolák elzáródhatnak és itt finom kiesési tünetek, azaz mikroinfarktusok keletkeznek a retinában. Ezek a gyapottépésszerű gócok általában nem nagy kiterjedésűek, de ha sok van belőlük, komoly keringéskárosodásra utalnak.

Az éleslátás helyének területe körül kemény degenerációs gócok jelenhetnek meg. Ezeknek a széle éles határú, sárgás színű, bennük koleszterinkristályok, zsírok rakódhatnak le, jellemző kör alakú gyűrűt vagy csillagformát vonnak az éleslátás helye köré, s szintén szöveti elhalásra utalnak.

A magasvérnyomás betegségben vérzések jelenhetnek meg a szemfenéken, amelyek krónikus pangás jelei. Ha a vénák falában kialakuló nyomás meghaladja az érfal ellenállását, a vér kipréselődik az érből. Attól függően, hogy milyen mélységben történik a vérzés, más és más alakú lehet. A mélyebb retinarétegekben keletkező vérzések gömb alakúak, nehezen szívódnak fel, a felszínesebbek az idegrostréteg állományában keletkeznek, szerkezetük csíkolt, úgy mondjuk, hogy lángnyelvszerű. Az utóbbiak könnyebben szívódnak fel.

A magasvérnyomás betegség végstádiumában a szemfenéki pangás a látóidegfőre is kiterjed, a normálisan a környezetéből nem kiemelkedő, éles határú, sárgásfehér látóidegfő határa elmosódottá válik, környezetéből több milliméternyire kiemelkedhet, színe megváltozik (a pangás és a vérzések miatt vörössé válhat), környezetében nagy kiterjedésű, lángnyelvszerű vérzések alakulnak ki. Ez az állapot szükséghelyzetet jelent, mert természetesen a vesében és az egyéb szervekben is ilyen súlyos a mikrokeringés zavara. Szerencsére ennyire súlyos szemfenéki képpel csak ritkán találkozik a gyakorló szemész.

A magasvérnyomás betegség szemfenéki stádiumainak beosztása

  • I. stádium: átmeneti arteriola-szűkületek
  • II. stádium: fixált érelváltozások (kereszteződési tünetek)
  • III. stádium: puha és kemény degenerációs gócok
  • IV. stádium: az első három stádium és papilla pangás.
Hipertóniában az első két stádium prognózisa jó, a vérnyomás gyógyszeres rendezése a szemfenéki és természetesen a vese- és egyéb érrendszeri tünetek előrehaladását megállítja, a beteg folytathatja addig megszokott életformáját.

A harmadik és negyedik stádiumban súlyos, általános, a szervezet egészét érintő megbetegedésről van szó, sajnos sok esetben gyógyszeres kezeléssel kevéssé befolyásolható kórlefolyásról. Ezeket a stádiumokat el kell kerülni.

Terhességi retinopathia

A terhesség késői szakaszában kialakuló, magas vérnyomással társuló szemfenéki elváltozás, amely a retina ödémáját, az erek szűkületét és kaliberingadozását okozhatja, azaz az esetek többségében a tünetek a magasvérnyomásbetegség I. és II. stádiumára hasonlíthatnak.

Súlyos esetekben a látóidegfő pangását is észlelhetjük, illetve retinális szintű elváltozások is kialakulhatnak, amelynek a retina leválása is lehet a következménye.

Utóbbi tünetekkel a terhesgondozás megszervezése óta nagyon ritkán lehet találkozni. A vérnyomás emelkedését és a szemfenéki tünetek jelentkezését komolyan kell venni, mert kezeletlen esetekben görcsökkel járó, életveszélyes állapot léphet fel.

szemfenék, hipertonia, magasvérnyomás, szembetegségek

2023-12-19 19:17:50

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop