Génterápiával gyógyítható lehet a vakság egy ritka formája
Génterápiával gyógyítható lehet a vakság egy ritka formája - derült ki brit kutatók vizsgálódásainak kezdeti, biztató eredményeiből.
Génterápiával gyógyítható lehet a vakság egy ritka formája - derült ki brit kutatók vizsgálódásainak kezdeti, biztató eredményeiből.
Implantátumokat kapott az a hatéves kínai kisfiú, akinek a rendőrség gyanúja szerint egyik rokona vájta ki mindkét szemét: a beültetést egy dél-kínai kórházban végezte el egy hongkongi szemsebész, aki önként ajánlotta fel szolgálatait a családnak, miután hallott az esetről.
Jelentős lépést tettek brit kutatók vakok látásának helyreállítása felé: embrionális őssejtekből növesztett fotoreceptorokat sikeresen ültettek be vak egerek retinájába.
Összesen 470 rajzot küldtek be óvodás és iskolás korú gyerekek az ország számos pontjáról a vakvezető kutyák világnapja alkalmából a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola februári felhívására. A két legjobb pályamunkából készült óriásplakátot Budapesten, a Kossuth téri metrómegállóban helyezték ki és avatták fel pénteken.
Fényérzékelő idegsejtek átültetésével sikerült jelentősen javítani farkasvakságban szenvedő egerek látását - közölték brit kutatók.
Egy évtized alatt felére csökkent Dániában az időskori látászavarral kezdődő, majd teljes megvakulással járó esetek száma. Egy tanulmány szerint ezt egy új gyógyító eljárással sikerült elérni.
Még a születésüktől fogva vak embereknek is van aktív látóidegük, amely az optikai információk feldolgozása helyett a tapintási érzéket erősíti, elősegítve ezáltal a Braille-írás gyors olvasását - közölték német kutatók.
Az Argus II. néven ismert bionikus szem lényege egy szemüvegre erősített kamera, mely a képet veszi. Egy övre erősített minikomputer a képet elektronikus jellé alakítja, mely drót nélküli átvitellel visszajut a szemüveghez, ahonnan a szembe beültetett apró elektronikus vevőhöz jut, mely átadja a jelt a retinába beültetett elektródáknak. Az elektródák stimulálják a retina megmaradt idegeit, ami lehetővé teszi, hogy a látóidegen keresztül az agyba jusson a jel. A „mesterséges szemet” az amerikai Second Sight nevű cég fejlesztette ki.
Reménykedhetnek azok, akik baleset, rák vagy glaukóma, esetleg sárgafolt-denegeráció miatt vesztették el látásukat – az agyba helyezett elektródákkal ugyanis majmok esetében bizonyos eredményeket értek el a Harvard-egyetem kutatói.
Két éven belül hozzáférhető lehet egy eszköz, amely vak emberek millióinak adhatja vissza látását, állítják amerikai kutatók.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!