Végbéltályog és sipoly
A kripták gyulladása esetén, ha a kriptába nyíló mirigybe is beterjed a gyulladásos folyamat, tályog alakulhat ki.
A kripták gyulladása esetén, ha a kriptába nyíló mirigybe is beterjed a gyulladásos folyamat, tályog alakulhat ki.
Gázok képződése a gyomor-bél traktusban egyáltalán nem természetellenes. A táplálékkal naponta legalább három liter levegőt nyelünk le, különösen iváskor.
Az irritált gyomornyálkahártya és az irritábilis bélszindróma az orvosi praxis leggyakoribb panaszai közé sorolhatók. Egyes becslések szerint a lakosság legalább 30-40 %-a szenved emésztési panaszok miatt. Nem ritka a háttérben álló epeürülési panasz vagy a hasnyálmirigy funkciós zavara.
A refluxbetegség igen gyakori probléma a mindennapos orvosi gyakorlatban. A betegség lényege, hogy a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe és ott kellemetlen klinikai panaszokat és tüneteket okozhat, gyulladásos folyamatokat és azok késői szövődményeit eredményezheti.
Sokan zavarban vannak a témától, de tény, hogy az emberek mintegy 75 százaléka életének egy szakaszában átéli azt az idegesítő, viszkető, kellemetlen érzést, amivel az aranyér jár.
A nyugati országokban a vastag- és végbélrák (kolorektális karcinóma) a második leggyakoribb típusú rák, és a második leggyakoribb daganatos halálozási ok.
Az aranyeres csomókat a végbél és a végbélnyílás falában található kitágult vénákat tartalmazó szövetduzzanat képezi. Az aranyerek begyulladhatnak, véralvadék (trombus) képződhet bennük, vérezhetnek vagy megnagyobbodhatnak és kifordulhatnak. Azokat az aranyereket, amik bent maradnak a végbélnyíláson belül, belső, míg az előboltosulókat külső aranyereknek nevezik.
Az ún. "emésztéses" fekély (ulkusz peptikum) jól körülírt kerek vagy ovális seb, ahol a gyomor vagy a nyombél nyálkahártyáját a gyomorsav és az emésztőnedvek kikezdték. A felületes fekélyt eróziónak nevezik.
A végbéltályog egy gennygyülem, melyet a végbél és a végbélnyílás körüli térben kialakult bakteriális fertőzés okoz. A közvetlenül a bőr alatt elhelyezkedő tályog duzzanattal, bőrpírral, nyomásérzékenységgel és nagy fájdalommal jár.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!