Az irritált gyomornyálkahártya és az irritábilis bélszindróma az orvosi praxis leggyakoribb panaszai közé sorolhatók. Egyes becslések szerint a lakosság legalább 30-40 %-a szenved emésztési panaszok miatt. Nem ritka a háttérben álló epeürülési panasz vagy a hasnyálmirigy funkciós zavara.
A székrekedés az az állapot, amikor a székürítés kellemetlenséggel jár, vagy ritka. Székrekedés esetén a széklet kemény, és kiürítése nehéz; utána olyan érzés maradhat, hogy a végbél nem ürült ki teljesen.
Felmérések szerint a lakosság egynegyede küszködik székrekedéssel, ami mára már civilizációs betegséggé nőtte ki magát, hiszen a természeti népeknél gyakorlatilag ismeretlen ez a jelenség. A kor előrehaladtával egyre gyakrabban merül fel a probléma, s elsősorban a nőknél, kevésbé a férfiaknál.
Sokan gondolják azt, hogy székrekedésük van, ha nincs minden nap székletük. Mások úgy vélik, hogy akkor van szorulásuk, ha a székletük megjelenése vagy állaga eltér az általuk megszokottól.
A vastagbél renyheségben a vastagbél összehúzódásai gyengülnek, vagy a végbél nem érzékeli a benne lévő székletet, ami idült székrekedéshez vezet.
Legkevesebb 2,5 millió ember halt meg hasmenés következtében a világon még pár évvel ezelőtt is. Ehhez képest lényegesen kevesebben szenderültek öröklétre olyan betegségekben, mint az AIDS (1,5 millió), vagy a malária (2,1 millió), amelyek inkább a figyelem középpontjában állnak.
A fájdalmas székelés nehéz székletürítés, amit a medence és a végbélnyílás
izomműködése feletti ellenőrzés hiánya okoz.
Nyáron az egyik leggyakoribb betegség a szalmonella fertőzés. Különösen veszélyeztetettek a csecsemők, a gyermekek, a 60 év felettiek, a cukorbetegek, a gyomorsavhiányban szenvedők és a legyengült immunrendszerű emberek.
A 21. század egyik legújabb népbetegségének is nevezhetnénk az aranyeres panaszokat. A modern kor életvitele, a kevés rost- és folyadékfogyasztás – azaz a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód – miatt kialakuló idült székrekedés, az éjszakába nyúló ülőmunka, a kötőszövetek elgyengülése és a terhesség/szülés következményeként az emberek mintegy fele tapasztalja meg legalább egyszer élete során azokat a kellemetlen tüneteket, amikkel ez a betegség együtt jár.
A kefir a világ egyik legrégebbi „gyógyító” itala, de sajnos nem előzi meg a hasmenést egy antibiotikus kúra kapcsán, legalábbis ezt állítják amerikai kutatók, akik az egészséges folyadék hatását egy szigorú kettős vak kutatás során vizsgálták.