IBS: tévhitek és a valóság
Az irritábilis bél szindróma (IBS) egy krónikus gyomor-bélrendszeri rendellenesség, amely világszerte a felnőttek 11%-át érinti.
Kép: Cleveland Clinic
A tünetek a következők:
• hasi fájdalom
• puffadás
• hirtelen, sürgősen szükség van a fürdőszoba használatára
• a székelési szokások megváltozása.
1. Tudjuk, mi okozza az IBS-t
Bár a kutatás többet tár fel az IBS-ről, még mindig nem tudjuk, mi okozza. Bár bizonyos élelmiszerek, például tejtermékek vagy fűszeres ételek tüneteket válthatnak ki, nem ezek okozzák az állapotot.
A fertőzés utáni IBS-t olyan baktériumok is okozhatják, mint a Campylobacter jejuni .
2. A stressz okozza az IBS-t
Az elmúlt években az a vélemény alakult ki, hogy a stressz szintje befolyásolja a bélbaktériumok összetételét, és kulcsszerepet játszik az IBS-ben a bél-agy tengelyen keresztül.
Az IBS-ben szenvedő és nem szenvedő embereket általában hasonló mértékű stressz éri, ami azt jelenti, hogy az emberek stresszkezelési módja – nem pedig a stressz önmagában – befolyásolhatja, hogy tapasztalhatnak-e IBS-tüneteket vagy sem.
Stressz hatására megnő a hízósejtek száma a bélrendszerében. Tehát a stressz nemcsak a hormonok és a közvetítők felszabadulását növeli a bélben; a bél anatómiáját is megváltoztatja oly módon, hogy az érzékenyebbé válik a stresszre.
Ez azt jelenti, hogy még ha ki is jön ebből a stresszes időszakból, a bél nem ugyanaz, mint korábban. A stressz által okozott IBS-tünetek így még akkor is elhúzódhatnak, ha a stressz elmúlt. Ez nagyon gyakori az IBS-ben szenvedő betegeknél.
Korábbi kutatások arra is utaltak, hogy a pszichológiai, szociális és genetikai tényezők egyaránt szerepet játszhatnak az IBS-tünetek kialakulásában.
3. Az orvosok „külonleges tesztekkel” diagnosztizálják az IBS-t
Az IBS-t divatos tesztek nélkül is lehet diagnosztizálni- A megfelelő klinikai kritériumok mellett az orvosok 97%-os pontossággal diagnosztizálhatják az IBS-t. Az orvostudományban egyetlen másik teszt sem ilyen pontos.
Az IBS-ben szenvedő betegeknek legalább hetente egyszer jelenteniük kell a hasi fájdalom tüneteit –a széklet gyakoriságának megváltozásával, a széklet formájának változásával és/vagy a székletürítéssel kapcsolatos hasi fájdalom enyhülésével vagy súlyosbodásával.
Az IBS-nek vannak altípusai, és túlnyomórészt hasmenése, székrekedése vagy vegyes mintája lehet. A betegek gyakran puffadást is tapasztalnak.
4. Az IBS gyógyítható
IBS kezelésének különböző módjai vannak , beleértve a vényköteles gyógyszereket és az életmód-változtatásokat, amelyek az egyénre szabottak..
A kezelés nagyon olcsó és egyszerű: rostok, probiotikumok, nyugtató és testmozgás.
A gyógyszeres kezelés próba és hiba tapasztalat lehet, mely más beavatkozások mellett segíthet az IBS okozta tünetek enyhítésében.
Végső soron az IBS-re nincs gyógymód, és néha a gyógyszerek csak úgy működnek, mint egy kötszer a tünetek enyhítésére.
5. Az IBS nem gyakori, nem befolyásolja az életminőséget
Az IBS gyakran a bél-agy interakció krónikus, legyengítő és gyakori rendellenessége. Észak-Amerikában 10-15%-os elterjedtsége, és megnövekedett egészségügyi költségekkel jár és jelentősen befolyásolhatja a betegek életminőségét.
Egy tanulmány szerint a betegek arról számoltak be, hogy várható élettartamukból 10–15 évet feladnának állapotuk azonnali gyógyulásáért.
6. Minden típusú gyakorlat segít az IBS-ben
Bizonyos gyakorlatok segítenek az IBS-ben, de nem minden gyakorlat egyforma. A versenyzés nem enyhíti a stresszt, hanem stresszt okoz. Ugyanígy az edzőteremben végzett súlyemelés is, ha nagyon oda kell figyelni, hogy milyen súlyt emelünk.
Sok futónak hasmenése van hosszú futás után. Így nagyon valószínű, hogy a hosszú futás az IBS tüneteinek fellángolását okozhatja.
7. A meditáció segít
Míg egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a meditáció segíthet enyhíteni az IBS tüneteit, a kutatás folyamatban van. Továbbra is megértjük, az agy-bél-mikrobióma tengelyt hogyan játszik szerepet az IBS-ben. A a pszichoterápia jótékony hatású az IBS tüneteinek javításában.
A meditáció elősegíti az agy változásait, valamint gondolataink, érzeteink és érzelmi válaszaink feldolgozását, ez pozitívan befolyásolhatja a bélrendszerből érkező jelek észlelését és értelmezését, ezáltal javítva az IBS tüneteit.
Ennek ellenére a különböző típusú meditációk másként működhetnek különböző embereknél. Bár lehet, hogy nem mindenkinél működik, a „gondolatlan meditációt” ajánlják, amely a napi 30 perces sétát jelenti ugyanazon az útvonalon, amíg annyira unalmas lesz, hogy az ember abbahagyja a környezetére való figyelést. De ehhez sok gyakorlás kell. 1 év elteltével előfordulhat, hogy 15 percre sikerül ebbe a zónába kerülni.
8. A laktóz kiiktatása segít
Egy közelmúltbeli áttekintés azt találta, hogy bár sok IBS-ben szenvedő beteg számol be tej intoleranciáról, nincs meggyőző kapcsolat az IBS és a laktóz intolerancia között.
Mivel a világ lakosságának körülbelül kétharmada laktóz-intoleráns, valószínű, hogy valaki laktózérzékeny és IBS-ben is szenved, így a tejtermékek elhagyása segíthet a gyomor-bélrendszeri tünetek enyhítésében.
Sok IBS-ben szenvedő beteg az étkezéshez köti a tüneteit, és bizonyos ételek elkerülésével próbálja enyhíteni a tüneteit. Az eliminációs diéta magában foglalja több élelmiszer eltávolítását a napi étrendből, majd lassan visszavezeti őket, hogy segítsen azonosítani a kiváltó élelmiszereket.
9. A természetes kezelések működnek az IBS-ben
A természetes gyógymódok, mint például a borsmentaolaj és a kardamom ígéretesnek bizonyultak az IBS és a gyomorfekély tüneteinek enyhítésében . A természetes gyógymódokkal kapcsolatos kutatások azonban korlátozottak, ezért előfordulhat, hogy nem mindenkinél.
Az emberek kipróbálhatják ezeket a természetes gyógymódokat és másokat. Sok gyógynövényes gyógymód már évezredek óta létezik, és az emberek gond nélkül használják őket.
Mindazonáltal minden új kezelés megkezdése előtt mindig ajánlott orvoshoz fordulni.
10. A böjt enyhíti az IBS tüneteit
Ha napi háromról kettőre csökkenti az étkezések számát, csökkentheti a naponta tapasztalt tünetek számát. Lehet, hogy segít, de nem feltétlenül ez a helyes út. A böjt azonban más dolgokra is jó - például a fogyásra és a memória javítására.
11. A rostok segítenek az IBS-ben
Ha a betegnek krónikus székrekedése van, a rostok segíthetnek. Ha azonban túlzásba viszik, a rostok puffadáshoz vezethetnek a bélben felhalmozódó gázok miatt.
12. Létezik IBS-diéta?
Nincs speciális étrend az IBS-hez. Lehetséges, hogy egy személy ihat kávét nyaralás közben, de a kritikus helyzetben problémákat tapasztal vele. Mivel nincs külön diéta a különböző egyének számára, nincs mindenkor meghatározott étrend az egyének számára.