Gyomorfájás – tények és tévhitek
A legtöbbünkkel megesik, hogy fáj vagy felfordul a gyomra, és az emberek közel 40 százalékának súlyosabb emésztőszervi problémája is lehet, például fekély vagy IBS (irritábilis bélszindróma).
Kép: Freepik
Az orvostudomány állandóan fejlődik, és ha tisztán látunk, azaz a tényeket el tudjuk választani a tévhitektől, máris sokat tettünk azért, hogy hamarabb elmúljanak a panaszaink.Tévhit: a fűszeres étkezés fekélyt okoz
Bár igaz, hogy a már meglevő fekélyt súlyosbítják bizonyos ételek, de nem okozzák. Az esetek 95 százalékában a fekélyért egy baktérium, a Helicobacter pylori a felelős. 60 éves korára az emberek fele megfertőződik ezzel a baktériummal, bár erről a tényről általában fogalma sincs.
Az embereknek mindössze 10 százalékánál alakul ki nyombélfekély. Kutatások alátámasztják azt a tényt, hogy ha valaki rendszeresen szed nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, nagyobb a fekély valószínűsége, ezért ha állandó fájdalomcsillapítás szükséges, jobb az acetaminofenre váltani.
Tévhit: A nagy súly emelésétől sérvet lehet kapni
A sérvek kevesebb, mint 10 százalékát okozza fizikai megerőltetés. Az igazi bűnös a gyenge hasfal, ami lehetővé teszi, hogy a belek egy része nyomás hatására kitüremkedjék.
Az ok lehet örökletes, vagy korábbi műtétek. Gyakoribb a sérv azoknál, akiknek császármetszésük, vakbélműtétjük vagy hasonló sebészi beavatkozásuk volt. Sérülhet a hasfal krónikus köhögéstől, túlsúlytól is.
Tévhit: ha nem eszünk babot, nem bántanak a szelek
A bélgázokért általában a babot tesszük felelőssé, de valószínűbb, hogy a tejtermék az igazi felelős. Ha tejtermék fogyasztása után néhány órával felfúvódunk, valószínű, hogy szervezetünk már nem termel elég laktóz enzimet, hogy lebontsa a laktóznak is nevezett tejcukrot. Ilyenkor próbálkozzunk a laktózmentes tejjel vagy sajttal, illetve szedjünk laktózenzim-készítmény.
Tévhit: Sok rost és sok víz fogyasztásával megelőzhető a székrekedés
A rostban gazdag (napi 20-35 g) étrend valóban szabályozza a székletet, de ha valakinek székrekedése van, a sok rost valójában csak ront a helyzeten, fokozza a puffadást, a hasfájást, és ezen a vízivás sem segít. A székrekedést kellő mennyiségű mozgással lehet legjobban megelőzni.
Tévhit: A torok égő érzését a gyomorsav okozza
Nem, a kutatók szerint a GERD (reflux) tüneteit a gyulladáskeltő immunsejtek okozzák, de pillanatnyilag még mindig a savlekötők kínálják a legjobb kezelést.
Tévhit: Csak gyerekek lehetnek lisztérzékenyek
A glutén intoleranciát (lisztérzékenységet) általában 45 éves kor körül diagnosztizálják. Gyerekeknél azért könnyebb a diagnózis, mert náluk a betegség klasszikus tünetei vannak jelen – krónikus hasmenés, hasfájás, ingerlékenység, növésbeli elmaradás.
A felnőtteknek ezzel szemben kevésbé van hasfájásuk, és az egyéb tüneteket (fáradtság, kiütések, ízületi fájdalmak) könnyen össze lehet téveszteni más betegségek tüneteivel.
A cöliákia gyakori az 1. típusú diabéteszeseknél, rheumatoid artritiszben, pajzsmirigy-betegeknél és azoknál, akiknek a családjában már előfordult lisztérzékenység. Gyakoribb műtétek, terhesség, vírusfertőzés vagy súlyos érzelmi stressz után is.
Figyeljünk oda a legenyhébb tünetekre is, mert a lisztérzékenységnek étrendbeli változtatás nélkül súlyos következményei lehetnek.
Tévhit: Az IBS-t a stressz okozza
Az emberek mintegy 20 százaléka szenved IBS-ben, irritábilis bélszindrómában. Nőknél kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál. A betegség stressz idején fellángolhat, de a stresszes állapot nem okozója az IBS-nek. Mindemellett segíthetnek a relaxációs technikák és a jóga.
Tévhit: a diófélék és a magvak divertikulitiszt okozhatnak
Alapos vizsgálatok bizonyítják, hogy a dió és a pattogatott kukorica heti kétszeri fogyasztása nem hogy nem idézi elő, de valójában még 20 százalékkal csökkenti is a divertikulitiszt kockázatát. A pihenés, az étrendi változtatások és egyes antibiotikumok segíthetnek, de súlyos esetekben a műtét a megoldás.
Ha a hasfájást az alábbiak bármelyike kíséri, feltétlenül keressük fel az orvost:
- láz
- 24 óránál tovább tartó hányás
- vérhányás
- véres vagy fekete, szurokszerű széklet
- érzékeny has
- hasi sérülés utáni fájdalom
- indokolatlan fogyás
- nyelési nehézség, gombóc-érzés a torokban
- folyamatos mellkasi fájdalom
- fejfájás, merev nyak
- kiszáradás jelei (száraz száj, beesett szem, ritkább és sötét színű vizelet).
| gyomorfájás, tévhit
2023-03-08 17:57:17