Hirdetés

Lassan ható géninjekció

DNS, terápia, genetika |

Népszabadság   Népszabadság

Az Egyesült Államokban génsebészek olyan, a génterápia területén alkalmazható, biológiai úton lebomló "vázszerkezetet" hoztak létre, amely lehetővé teszi, hogy a szervezetbe kívülről bejuttatott DNS lassan szabaduljon fel. Ezzel elérték, hogy a környező sejtek nagyobb számban vehetik fel a beadott örökítőanyagot, és segítségükkel gyógyító hatású fehérjéket állíthatnak elő. A DNS sejtekbe történő bejuttatása tekintetében ez a módszer messze hatékonyabbnak ígérkezik, mint a hagyományos géninjekciók.

Az új felfedezés megkönnyítheti az átültetett szervek megtapadását, illetve elősegíthetik a betegeknél az új, saját szövetek kialakulását. Az ízületbe juttatott, DNS-sel töltött polimer serkentheti például az ízületi porc újraképződését.

Az 1980-as években a kutatók kifejlesztették az első, biológiai úton lebomló, sejteket tartalmazó vázszerkezetet. A sejtek növekedésnek indultak, és új szövetet hoztak létre. Ehhez kollagént, tejsav- vagy glikolsav-polimereket használtak fel, amelyekből merev hálókat vagy szivacsos jellegű struktúrákat alakítottak ki. Ezeket folyadékkal itatták át, és sejteket juttattak beléjük. A vázakat egyszerűen lehetett megtölteni növekedési hormonokkal is, de egyes fehérjék bejuttatása nagyobb problémát okozott, mivel a polimer és az alkalmazott szerves oldószerek időnként elroncsolták azokat.

A Michigani Egyetem kutatócsoportja elhatározta, hogy a fehérjék szerkezetének megóvása érdekében az azokat kódoló DNS-láncokat juttatja inkább a vázszerkezetbe, annak reményében, hogy ezt a genetikai információt a sejtek felveszik, és saját maguk állítják majd elő a szükséges proteint. A kutatócsoport egy speciális tejsavvegyületből alkotta meg a polimervázat, amelyhez meghatározott sók keverékét és plazmidnak nevezett kicsiny DNS-hurkokat adnak hozzá. A DNS-t a polimeren belül nagy nyomású szén-dioxiddal előállított apró buborékokkal ejtik csapdába, melyekbe a DNS és a só bediffundál. Ezt követően a sót kimossák, a DNS viszont bennük marad.

Annak érdekében, hogy lássák, a sejtek milyen mértékben veszik fel a lassan lebomló polimerből felszabaduló DNS-t, megjelölt gént tartalmazó, szivacsos szerkezetű korongokat ültettek patkányok bőre alá. Amikor megfestették a vázszerkezetet körülvevő sejteket, meglepően nagy számban találták meg bennük a jelzett gént.

Amikor egy milligrammnyi DNS-plazmidot hagyományos módon injekcióznak be a szervezetbe, akkor az örökítőanyag rendszerint csak száz vagy ezer környező sejtbe jut be. A lassan felszabaduló DNS esetén ez a sejtszám eléri a százezres, egymilliós nagyságrendet is. Mindez arra ösztönözte a csoportot, hogy egy másik polimerkorongot is előállítson, amely egy olyan, vérlemezke eredetű növekedési faktor génjét hordozza, ami elősegíti a sebgyógyulást és új erek képződését. Az biztos, hogy ennek hatására a patkányok sebei jobban gyógyultak, és több új ér alakult ki bennük, mint a kontrollcsoport állataiban.

A kifejlesztett polimerből a DNS megközelítőleg egy hónap alatt szabadul fel. A kutatók szerint az ebben a módszerben rejlő lehetőségeket a gyógyítás számtalan területén fel lehet majd használni.

Dr. Kökény Zoltán

DNS, terápia, genetika

2002-07-10 19:19:31

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop