A leggyakoribb öröklődő betegségek
A gyermek nem csak a haja vagy a szeme színét, álla formáját örökli a szüleitől, hanem sajnos egyes betegségeket is. Sok krónikus betegség is jelen van egy-egy családban, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a gyereknél jelentkezni is fog.
Általában a genetika és a környezet együttesen váltanak ki valamilyen betegséget. A gyerek génállományán nem lehet változtatni, de ha megismerjük a leggyakoribb örökletes betegségeket, megkönnyítjük a megelőzést.
Látászavarok
A rövidlátás, a színvakság és a lusta szem (amblyopia) gyakran öröklődik, ha mindkét szülőnél megvan, a gyerek esélye 25-50 százalékos. Csak nők hordozzák és adják tovább a színvakság génjét, de általában csak férfiakat érint. Ha az anya génhordozó, fiának 50 százalék az esélye a betegségre.
Ha a gyerek fejfájásra panaszkodik, hunyorog vagy könnyezik a szeme, különösen ha olvas vagy TV-t néz, mutassa meg orvosnak. A gyerekek a rövidlátásra iskoláskor előtt általában nem panaszkodnak, de már 3 éves korban felfedezhető. A lusta szem szindrómát nehéz megállapítani, ha csak nem szűri külön az orvos. Ne aggódjon, ha a gyerek az első hónapokban bandzsít. A színvakság általában a gyerek 5 éves korában derül ki.
Mit lehet tenni?
Ha a családban előfordul látászavar vagy más szembetegség, ellenőriztesse rendszeresen a gyerek látását. Jó, ha a gyereket 1 éves korára már látta szemész, mert minél korábban tud a látászavarról, annál jobban korrigálható, sok kudarcot lehet ezzel megelőzni.
Ekcéma
Az esély 50:50, ugyanúgy, mint az allergiánál, mely az allergiás reakció egyik formája. Meglepődhet a szülő akkor, ha a gyereknél úgy jelentkezik, hogy egyik szülőjének sincs ekcémája, ugyanis nem maga a betegség, hanem a hajlam öröklődik. Ügyeljen a kiváltó okokra. A hideg, száraz környezet, egyes ételek, sőt még a stressz is szerepel ezek között.
Az ekcémát könnyen észre lehet venni, száraz a bőr és viszket, esetleg durva, vörös foltok vannak az arcon vagy a végtagokon. Súlyos esetben akár kis gennyes hólyagok is megjelenhetnek a gyerek testén.
Mit lehet tenni?
Mutassa meg az orvosnak, aki elmondja, mi a teendő a megelőzés érdekében. Hidratáló krém általában segít, ha súlyosabb az eset, és a kiütések elfertőződnek, antibiotikum adása szükséges.
Migrén
Gyakran lesz migrénes a migrénes szülők gyereke, 50 százalék az esélye, ha az egyik szülőnél előfordul, még nagyobb, ha mindkettőnél.
A tünetek: lüktető fejfájás, émelygés, hányás, fény- és hangérzékenység. A migrén általában 8 éves kor körül jelentkezik.
Mit lehet tenni?
Fontos azonosítani a kiváltó okokat, ezek lehetnek a fáradtság, kimerültség, ha a gyerek kizökken a kerékvágásból, egyes ételek és a koffein. Fiatal korban általában segít az alvás vagy az ibuprofen vagy acetaminophen adása. Ha a gyerekorvos javaslatai nem válnak be, keressen fel neurológust.
Irritábilis bélszindróma
Az IBS-ben szenvedőknél kétszer akkora a valószínűsége, hogy egy első fokú rokonuk is szenved ebben a betegségben. Kólikás csecsemőnél gyakori, hogy a szüleinek IBS-e vagy reflux betegsége van.
A tünetek: hasgörcs, fájdalom, váltakozó székrekedés és hasmenés. Az IBS általában iskoláskorban jelentkezik, és pszichés okai is lehetnek.
Mit lehet tenni?
Mutassa meg orvosnak a gyereket, ha IBS-re gyanakszik. Az orvos kizárásos alapon diagnosztizál, ki akarja zárni egy súlyosabb betegség lehetőségét. Az IBS általában életmód-változtatással enyhíthető, egyes ételek kerülése és probiotikumok fogyasztása valamint a stresszoldás segít.
Allergia
Az esély 50:50 százalékos, ha az egyik szülő allergiás, és még nagyobb, ha mindkettő. Ne feledje azonban, csak a hajlam örökletes.
A tünetek: gyakori nátha, arcüreg- vagy fülgyulladás, orrdugulás, szemviszketés, kiütések, tüsszögés vagy krónikus köhögés.
Mit lehet tenni?
A tünetek jelentkezésekor, általában 3-5 éves kor között, mutassa meg a gyereket orvosnak. Enyhébb esetekben antihisztaminok segítenek, enyhülés hozhat az orrcsepp. Ha a gyerek nehezen lélegzik, allergiatesztet végez az orvos, és erősebb gyógyszereket, immunterápiát alkalmaz. Segít az antiallergén ágynemű és a gyakori porszívózás is.
Pszichés problémák
A gyerek nem csak fizikai sebezhetőségeinket örökölheti, egyes pszichés és érzelmi tényezők is szóba jöhetnek. Erős genetikai összetevője van a figyelemhiányos hiperaktív rendellenességnek, a hangulati zavaroknak, szorongásnak, depressziónak, bipoláris betegségnek és a kényszeres viselkedésnek.
Fontos, hogy őszintén beszéljen az orvossal a családban előforduló pszichés vagy mentális problémákról. Figyelmeztető jelek lehetnek a gyereknél a levertség, ingerlékenység, szorongás, figyelemhiány vagy étvágytalanság, álmatlanság.