Hirdetés

Mindenki lehet 130 éves

Újra és újra felröppen a hír egy-egy olyan szerről, amely az örök ifjúságot ígéri. De legyünk óvatosak! Igaz, sok mindent tehetünk fiatalosságunkért és vitalitásunkért, csodákat azonban mégse várjunk.

idős, kor, élet, halál |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Mercz, M.

Számos szer rendelkezésünkre áll. A javát meg lehet vásárolni a gyógyszertárakban, de szép számmal vannak olyan trükkök is, amelyek nem kerülnek semmibe, csak odafigyelést és kis fáradozást igényelnek.

Máig sem teljesen tisztázott, hogy orvosi szempontból mi is az öregedés oka. Természetesen vannak öregedési, kopási folyamatok, tudjuk, hogy a sejtek lassabban osztódnak, de mindez nem ad magyarázatot arra, hogy időnk lassan, de biztosan lejár. Több minden igazolja azt a teóriát, miszerint öröklődési állományunkban létezik valamiféle program, amely meghatározza sejtjeink és ezzel együtt "rendszerünk" halálát. Így kalkulálható "életmeghosszabbítás" csak akkor képzelhető el, ha a géntechnika segítségével lehetővé válik ennek a programnak az átírása. De addig is meg kell próbálkozunk józan életvitellel, hogy szervezetünk egészséges maradjon, s ne adja fel idő előtt, illetve kitartson a valós programozás végéig. Az enzimek erejét újra és újra hangsúlyozzák. Tény, hogy nélkülük nincs élet. Ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy az enzimkészítmények meghosszabbítják az életet. Az enzimek a következőkben segítenek: csökkentik a szervezet gyulladásait, és megszüntethetik a gyulladás okát. Ilyen értelemben idős korban csökkenthetik a kopások (reumatikus megbetegedések) fájdalmas következményeit, és így indirekt módon hozzájárulnak a jobb vitalitáshoz és mobilitáshoz.

Agytréninget akár számítógép segítségével is lehet végezni, de a gép persze nem feltétel. Lényeg, hogy az agysejteket idős korban se hagyjuk ellustulni. Mindezt egyszerűen megtehetjük, ha pl. vesszük a fáradságot ahhoz, hogy beszélgessünk, hogy vitákban vegyünk részt, hogy érdeklődjünk a világban történtek iránt, vagy hogy az újságban a nehezebb keresztrejtvényeket is megfejtsük.

A lecitin mint agy- és idegtáplálék a '60-70-es években világszerte hatalmas hírnévnek örvendett. Aztán megfeledkeztek róla. Jogtalanul, mint ahogy az a legújabb kutatásokból kiderült. A lecitin az agyat és az idegeket extra adag energiával látja el, ezért éppen idős korban ajánlható. A készítmények a gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban kaphatók.

Az enyhe éhségérzet is fiatalító hatású, legalábbis az állatkísérletek ezt igazolják. Az ok, hogy az anyagcsere nem olyan intenzív, ha sohasem esszük túlzottan tele magunkat, ha kicsit éhesek maradunk. Ilyenkor csak kevés szabad gyök képződik szervezetünkben, melyek megtámadhatják a sejteket.

Egy kis hideg szintén alkalmas arra, hogy szervezetünket jó formában tartsa. A meleg aktiválja az anyagcserét, ami a szabad gyökök termeléséhez, és ezáltal egyértelműen sejtromboláshoz, vezet. Ezért aki fiatalos akar maradni, mindig nyitott ablaknál, kb. 16 °C-os hőmérsékletben alszik.

A meditáció nem csak ázsiai felfogás szerint jelent "természetes életbiztosítást". Úgy tűnik, a befelé forduló tekintet nem csak a stresszt csökkenti, de erősíti a szerveket, a mirigyeket és a sejteket is. Annak, aki minden nap meditál, nagyobb esélye van az egészségre, és idős korában a testi-lelki- szellemi aktivitásra.

A pesszimizmus legyőzése a legújabb felismerések szerint az élet meghosszabbításával egyenlő. Nem kell igazán nagy erőfeszítéseket tenni a pozitív gondolkodás elsajátítására. Sokkal fontosabb és "egészségmegtartóbb", ha sikerül pesszimizmusunkat feladnunk. Hogy miként? Meg kell tanulnunk, hogy az életben ne vegyünk mindent halál komolyan, s fel kell ismernünk, hogy a dolgok valójában nem olyan borzasztóak, mint amilyennek az első pillanatban tűnnek. A savanyú citromból pedig lehet friss, kellemes limonádét is készíteni!

A növények közül, úgy tűnik, kettő képes hatni az idős kor ellen: a ginszeng és a gingko biloba. A gingkoról sokan azt állítják, még az Alzheimer-kórral szemben is hat. A ginszeng: stabilizálja és erősíti nem csak az agyat, de a sejteket és a szerveket is.

Három vitaminnak van egyértelműen életmeghosszabbító hatása: az A-vitaminnak (ill. az elővitaminjának, a béta-karotinnak), a C- és az E-vitaminnak. Mindhárom vitamin ún. gyökfogó, mert óvják a sejteket a szabad gyökökkel szemben. Aki törődik egészségével, nem vár a vitaminok szedésével addig, míg megöregszik, a kúrát már fiatalon elkezdi. A vitaminokat sem szabad azonban 2-3 hónapnál tovább szünet nélkül fogyasztani!

A mindennapos jógát nem csak az ázsiai mozgásművészetek kedvelői, de sok tudós is az ifjúság forrásának nevezi. A jóga sokkal több mint sport, ami csak bizonyos izomcsoportokat mozgat meg. Egyfajta gyógymód, ami az embert mint egészet gyógyítja. A jógát egyébként idős korban is el lehet kezdeni. Jóvoltából a hajlékonyság lépésről lépésre visszatér.

Manapság átlagosan 78 (nők), illetve 72 (férfiak) évet érünk meg. A biológiai kor, amelyet igazából elérhetnénk, becslések szerint 125-130 év. Azonban vannak olyan tudósok is, akik azt hiszik, hogy genetikai óránk csak 170 év után áll meg.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
idős, kor, élet, halál

2002-07-25 15:08:52

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop