Hirdetés

Ortosztatikus hipotenzió

Az ortosztatikus hipotenzió az álló testhelyzetben kialakuló nagyfokú vérnyomásesés, ami az agyi vérellátás csökkenéséhez és ájuláshoz vezet.

ortosztatikus hipotenzió |

InforMed Hírek14   InforMed


Hirtelen felállás hatására a nehézségi erő következtében a vér nagy része a láb vénáiba és az alsó testfélbe kerül, emiatt kevesebb vér áramlik vissza a szívbe, és az kevesebb vért pumpál ki. Ez eredményezi a vérnyomás esését.

A szervezet gyorsan reagál: a szív gyorsabban ver, az összehúzódások erősebbek, az erek összehúzódnak, így befogadóképességük csökken. Ha ezek a szabályozó mechanizmusok nem működnek vagy renyhék, ortosztatikus hipotenzió alakul ki.

A panaszok többnyire gyógyszer mellékhatások miatt lépnek fel, főleg a szív- és érrendszeri betegségekre alkalmazott gyógyszerek szedésekor, elsősorban idős emberekben. Például a vizelethajtók (különösen nagy dózisban) a szervezetből a folyadékot kivonva csökkentik a keringő vérmennyiséget, és így mérsékelik a vérnyomást. Az értágító gyógyszerek - a nitrátok, kalciumcsatorna-blokkolók, angiotenzin konvertáló enzim gátlók - az erek tágításával csökkentik a vérnyomást.

A vérmennyiség csökkenhet vérzés vagy nagymennyiségű folyadékvesztés miatt, ami súlyos hányás, hasmenés, kifejezett izzadás, kezeletlen diabétesz vagy Addison-betegség következtében jön létre.

Bizonyos szerek (barbiturátok, alkohol, a magas vérnyomás, valamint depresszió esetén használatos gyógyszerek) ronthatják az artéria falában elhelyezkedő "észlelő" (szenzor) receptorok működését. Az erek átmérőjének szabályozását végző idegek megbetegedése szintén ortosztatikus hipotenziót okoznak, gyakori szövődmény diabéteszben, amiloidózisban és a gerincvelősérülésben.

Tünetek és kórisme

A legtöbb beteg gyengeséget, szédülést, zavartságot, vagy látászavart panaszol az ágyból való hirtelen felkelés vagy hosszú ülést követő felállás során. Kimerültség, fizikai terhelés, alkohol, nehéz ételek fogyasztása a tüneteket súlyosbítja. Az agyi véráramlás súlyos csökkenése ájulást és akár görcsöket is okozhat.

A diagnózist megerősíti, ha felálláskor a vérnyomás leesik, és ismét normalizálódik, amikor a beteg lefekszik.

Kórjóslat és kezelés

Cukorbetegekben a magas vérnyomáshoz társuló ortosztatikus hipotenzió rossz prognózist jelent. Ha az ortosztatikus hipotenzió oka az alacsony vértérfogat, vagy egy bizonyos gyógyszer, illetve annak dózisa, akkor a probléma gyorsan megoldható.

Amikor az ortosztatikus hipotenzió oka nem gyógyítható, a tünetek gyakran mérsékelhetők vagy megszüntethetők. Érzékeny egyének ne üljenek vagy álljanak fel gyorsan, ne álljanak hosszasan. Ha az alacsony vérnyomást a végtagokban összegyűlő vér okozza, szoros rugalmas harisnya segíthet. Ha az ortosztatikus hipotónia oka tartós ágyban fekvés, javulhat a helyzet, ha a beteg naponta egyre hosszabb időre felül.

Efedrin vagy fenilefrin adása segíthet a vérnyomásesés kivédésében. A vértérfogat is növelhető nagyobb mennyiségű só bevitelével, és szükség esetén olyan hormonok adásával, melyek sóvisszatartást eredményeznek (pl. fludrokortizon).

Ha a betegnek nincs szívelégtelensége vagy a vérnyomása nem magas, gyakran javasolják, hogy az ételeiket kissé erősebben sózzák, vagy vegyenek be sótablettát. Idős emberek esetén bő folyadékfogyasztás, és kevés alkohol fogyasztása javasolt.

A só- és folyadékvisszatartás miatt a beteg súlya rövid idő alatt akár 1,5-2 kg-mal is megnőhet, és a magas sótartalmú étrend - különösen idősekben - keringési elégtelenséghez vezethet.

Ha ezek a beavatkozások hatástalanok, egyéb gyógyszerek - beleértve a propranololt, dihidroergotamint, indometacint, és metoklopramidot - segíthetnek az ortosztatikus hipotónia kivédésében, de a mellékhatások kockázata jelentős.

ortosztatikus hipotenzió

2018-03-25 23:07:18

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop