Hirdetés

Szívünk is igényli

Az egyik legfontosabb veszélyeztető tényező, ami gyakran hosszú ideig rejtett marad, a magas vérnyomás. Az extrém módon megemelkedett vérnyomás különböző tüneteket produkál, így például szédülést, fejfájást, erős szívdobogásérzést, általános rossz közérzetet. Ha ezeket a panaszokat tapasztaljuk, már hosszabb ideje a normálisnál lényegesen magasabb a vérnyomás, és ez fokozza a szívés érrendszeri megbetegedés kialakulásának kockázatát. A megelőzéshez a legbiztosabb, ha rendszeresen ellenőriztetjük a vérnyomásunkat. A magas vérnyomás normalizálásához néhány tanácsot feltétlen érdemes megfogadni. Ezek egyúttal a szívre és a teljes érrendszerre is jótékony hatást gyakorolhatnak:

vérnyomás, Hypertensio, Hypertonia, Magas vérnyomás, koleszterin, dohány, cigaretta, dohányzás, Szívbetegségek, Szívbetegség, Szív betegség, Szív megbetegedés, táplákozás, étrend |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Nagy, A.

RECEPT NÉLKÜL

Szívünk naponta százezerszer ver, hetvenévnyi életút során pedig két és fél milliárdszor. Az ember azt hinné, ezt a "motort" különös védelem övezi, megfelelő energiaellátást kap, és jut neki elegendő pihenőidő is, hiszen teljességgel tőle függünk. Sajnos azonban modern életvitelünk a zsíros ételeknek, egyre gyarapodó túlsúlyunknak, a stressznek, a dohányzásnak és a magas vérnyomásnak köszönhetően számtalan veszélyforrást rejt a szív számára.
  • Figyeljünk a testsúlyunkra.
  • Táplálkozzunk sószegényen.
  • Rendszeresen mozogjunk. Optimális sporttevékenység a kocogás, a kerékpározás, a túrázás.
  • Gondoskodjunk a nyugodt és elegendő alvásról, a rendszeres relaxációról. A másik - sokszor figyelmen kívül hagyott - kockázati tényező az emelkedett koleszterinszint. A koleszterin fontos építőköve testünknek, amelyet egyrészt a szervezet maga állít elő, másrészt pedig az ételeinkkel kerül szervezetünkbe. Egy biztos: a túl sok egészségtelen belőle!
KOLESZTERINSZINTVIZSGÁLAT
  • A húsz évnél idősebbeknél, ha nincsen egyéb kockázati tényező, a koleszterinérték 6,5 mg/ml felett már emelkedett rizikófaktornak tekinthető. Amennyiben csak a koleszterin koncentrációja magas, akkor ez többnyire csak diétával is normalizálható. A rendszeres orvosi ellenőrzés azonban ilyenkor sem elengedhető. Nehezebb a helyzet, ha többfajta vérzsírérték (LDL, triglicerid) is emelkedett, ez többnyire örökletes zsíranyagcserezavarra utal. A diéta, a böjtkúrák ezen is sokat javíthatnak, ám egyes esetekben egyéb kiegészítésekre, sőt néha fogyasztószerekre is szükség lehet. A hatvan éven felüli nőknél a kissé megemelkedett koleszterinszint nem számít kórosnak (7 mg körülig).
  • A dohányzás nem csak a tüdőt támadja - mintegy 1000 kemikália komplex keverékével -, hanem a cigaretta szénmonoxidés nikotintartalma felelős a szívés érbetegségek kialakulásáért is. A cigarettafüst megközelítőleg négy százalékát a szénmonoxid teszi ki. Ez rontja a vérkeringést, és kedvezőtlenül befolyásolja koleszterinszintünket.
  • A nikotin olyan méreganyag, ami a vegetatív idegrendszert is károsítja. Beszűkíti az ereket, emeli a vérnyomást, gyorsítja a szívműködést. Egy dohányosnak körülbelül kétszeres az esélye a szívinfarktusra, mint egy nemdohányosnak. Azoknál a dohányosoknál, akiknek alapvetően magasabb a vérnyomása és a koleszterinszintje, nyolcszoros a szívinfarktus kialakulásának a kockázata is.
  • Azok a hölgyek, akik dohányoznak és fogamzásgátló tablettát is szednek, különösen sokat kockáztatnak!
  • De nem szabad figyelmen kívül hagyni napjaink felgyorsult élettempóját sem. A részben már agyonkoptatott szó, a stressz ez esetben különösen jelentős tényező. Miközben rohanunk egyik megbeszélésről a másikra, egy telefonbeszélgetés és a számítógép között félúton bekapunk valami gyorséttermi egyenétket, majd este még eleget teszünk egy-egy "protokoll-jelenésnek", nem csoda, ha a motor, amely egyre magasabb fordulatszámon üzemel, egyszer csak rendetlenkedni kezd.
A HÓNAP GYÓGYTEÁJA

Ha magas a vérnyomásunk, esetleg időnként rendetlenül vagy szaporábban ver a szívünk, készítsünk azonos arányú keveréket a következő gyógyfüvekből:

  • galagonya
  • kökényvirág
  • citromfű
  • orbáncfű
  • szúrós gyöngyajak

Egy púpos evőkanálnyit forrázzunk le fél liter vízzel, 10 perc után szűrjük le, és apránként kortyoljuk el a nap folyamán. A szívés érrendszeri okokra visszavezethető halálozások száma évről évre egyre riasztóbb. Olyannyira, hogy figyelmeztetnie kell: rendkívül fontos lenne a hatékony megelőzés. Orvosaink tanácsai nélkül mi is sokat tehetünk azért, hogy szívünk munkáját segítsük, és ezzel életünket meghosszabbítsuk. Könnyítsen a szívén!időről időre a nyugalmi fázisokat, hogy feltöltődhessen. A megelőzés egyik legfontosabb pontja a megfelelő táplálkozás.

VIGYÁZAT A REJTETT ZSÍROKKAL!

Bánjunk a sütőés főzőzsiradékokkal takarékosan, és csak magas, többszörösen telítetlen zsírsavtartalmú olajokat használjunk. A látható zsírréteget a húsok felületéről az elkészítés előtt feltétlen teljesen távolítsuk el, és mindig vegyük számításba a felvágottakkal és a sajtokkal elfogyasztott rejtett zsírokat is, ha a napi zsírbevitelünket mérlegeljük.

Aki vigyázni akar szívére, annak több burgonyából, hüvelyesekből és gabonafélékből készült terméket kell beépítenie az étrendjébe, ugyanis ezek magasabb értékű növényi fehérjeforrások, mint a hús. De optimális a hal is, mint a hús alternatívája, minden formájában, kivéve a sütést! Mivel szívbarát fehérjeforrás, ezért hetente legalább egykétszer célszerű fogyasztani halételeket.

Együnk főzelékféléket és salátát is minden főétkezésnél, és ezekkel gazdagítsuk a hideg ételek palettáját is. Ne hiányozzanak étrendünkből a természetes gabonafélék, a rizs, a teljes kiőrlésű liszt és az ebből készült pékáru sem. Bánjunk óvatosan a sóval, inkább használjunk több és többféle fűszert. A cukorral mindenképpen takarékosan bánjunk a konyhában, inkább mézzel édesítsük a desszerteket és a süteményeket. Zsírszegényen főzzünk, pároljunk, gőzöljünk, grillezzünk vagy alufóliában süssünk, főzzünk. Emellett mindenképpen másfélkét liter folyadékot igyunk meg naponta (vizet, ásványvizet, teát, hígított gyümölcsvagy zöldségleveket.)

HOGYAN AKTIVÁLJUK KERINGÉSÜNKET?

A túl alacsony vérnyomás valójában nem egészségtelen (még az élettartam meghosszabbítója is lehet), ám a mindennapokban okozhat kisebb kellemetlenségeket. A tipikus panaszok elsősorban reggel és melegebb időszakokban jelentkezhetnek: szédülés, sötét foltok a látómezőben, fáradtság, ájulásérzet.

Néhány tanács, hogyan tehetjük könnyebbé napjainkat: felkelés előtt, rögtön ébredés után kiadós nyújtózkodás, izomfeszítés és lazítás ajánlott, hogy a vérkeringést megpezsdítsük, majd végezzünk könnyű tornagyakorlatokat. A lényeg, hogy elég időt adjunk magunknak a felkeléshez. Üljünk az ágy szélére és emeljük fel a karunkat oldalra. Lélegezzünk mélyen, végezzünk hasi légzést párszor, ám ha végképp nehezünkre esik kibújni az ágyból, akkor készítsünk a közelbe még este egy termoszban zöld teát, és az első csészényit a felkelést megelőzően igyuk meg.

Felkelés után a vérkeringést tovább javíthatjuk, ha néhány percig nyitott ablaknál tornázunk, majd vegyünk hidegmeleg vizes váltott zuhanyt. Legalább háromszor váltsunk hidegről melegre, a végén pedig hideggel fejezzük be. Napközben a reggeli ébresztő mozgásprogramot egészítsük ki hetente legalább kétszer valamilyen sporttevékenységgel. Jó hatású a vérkeringésre a Kneipp-kúra és a rendszeres szaunázás is. Aki ülőmunkát végez, lábaival gyakran körözzön és fel-le hintázzon.

MIT TEHETÜNK MÉG?
  • A bazsalikomos olaj kitűnő szíverősítő. Két dl olajba tegyünk bele kétmaroknyi friss bazsalikomot, és hagyjuk pár napig érni, vagy cseppentsünk hozzá 20 csepp bazsalikomos illóolajat. Esténként dörzsöljük be vele jó alaposan a szívtájékot, vagy készítsünk könnyű pakolást. Hasonlóan jó hatású az orbáncfűolaj is, hiszen stabilizálja a vegetatív idegrendszert, oldja a feszültséget. Ezt belsőleg is használhatjuk 2-3 hónapos kúrához.
  • A narancs, levendulaés neroliolajos fürdő lecsillapítja a heves szívdobogást, megnyugtat és erősíti a szívet.
  • Kitűnő frissítő és keringésjavító a hideg karfürdő, megnyugtatja a szívet, csökkenti a mellkasi szorítást. Három percre tartsuk a kezünket és az alkarunkat folyó hideg víz alá, majd mossuk le a tarkónkat és a halántékunkat is.
  • A magnézium a szívizom erejét növeli, a stressztűrő képességet fokozza és az ereket tágítja. 3 hónapos kúrák során nagyon jó hatás érhető el vele.
  • A Bvitaminok - különösen a folsav, de a C, E-és Q10- vitamin is tovább fokozzák a magnézium hatásosságát.
  • Ne feledkezzünk el az érvédő cinkről és szelénről sem, ha az előbbiekkel együtt használjuk őket, még hatásosabbak.
  • A klinikai vizsgálatok bebizonyították, hogy az Omega-3 zsírsav véd az erek, közöttük a szív koszorúereinek elmeszesedése ellen, csökkenti a vérnyomást, segít megelőzni a trombózis kialakulását és csökkenti a vér triglicerid és koleszterinszintjét is.
  • A fokhagyma és a fagyöngy szívés érvédő hatásáról már többször is írtunk lapjainkban. Mivel a szívpanaszok hátterében nagyon gyakran érzelmi problémák, sok felgyülemlett feszültség, elfojtott düh, harag áll, nem árt a lelki terheken könnyíteni. Sokszor már egy őszinte, tényfeltáró beszélgetés is segíthet. Ha ez nem elég vagy nincs hozzá bátorságunk, legalább relaxáljunk, végezzünk autogén tréninget, menjünk el kineziológushoz, pszichológushoz.
  • Van, akinek a legtöbbet egy alapos, testetlelket felüdítő masszázs segíthet, mert képtelen aktívan ellazítani. Ha ezt kombináljuk az akupresszúrás pontok kezelésével, még intenzívebben befolyásolhatjuk a szívműködést és az energia, illetve vérkeringést.
EXTRA TIPPEK DOHÁNYZÓKNAK

A következőket tartsuk szem előtt, ha le szeretnénk szokni a dohányzásról:

  • Válasszunk olyan időt, amikor nem állunk túl erős stressz hatása alatt.
  • Számoljuk ki, mennyi pénzt tudunk megtakarítani, ha leszoktunk.
  • Próbáljuk meg kezdetben azokat az időszakokat nassolás és mindenféle ital nélkül kihúzni, amikor rá szoktunk gyújtani. Ilyenkor inkább sportoljunk, relaxáljunk!
  • Ne térjünk át gyengébb cigarettára, mert ebből csak többet és nagyobbakat fogunk szippantani, így még több nikotint és szénmonoxidot fogunk nyelni, és így továbbra is megmarad a szívinfarktus veszélye.



A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
vérnyomás, Hypertensio, Hypertonia, Magas vérnyomás, koleszterin, dohány, cigaretta, dohányzás, Szívbetegségek, Szívbetegség, Szív betegség, Szív megbetegedés, táplákozás, étrend

2002-07-25 15:59:17

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop