Hirdetés

Magasvérnyomás betegség

A vérnyomás mérése során két értéket rögzítenek. A magasabb érték a szív összehúzódásakor, az alacsonyabb a két szívütés közötti elernyedéskor keletkezik. Milyen értékek felett beszélhetünk magas vérnyomásról?

Hypertensio, Hypertonia, Magas vérnyomás, Magasvérnyomás |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft.

Hazánkban átlagosan a népesség 12-15%-a, a 65 éven felülieknek pedig 50-55%-a szenved magasvérnyomás-betegségben. A hipertónia néven is ismert betegség megfelelő kezelés hiányában súlyosan károsítja szervezetünket, és így jelentős mértékben megrövidíti a várható élettartamot. Prof. dr. Kékes Edét, a Nemzetközi Gyógyászati Szerviz (I.M.S.) orvosigazgatóját, belgyógyász-kardiológust a hipertónia kialakulásáról, a betegség veszélyeiről és a lehetséges kezelések hátteréről kérdeztük.

Az utóbbi években jelentősen megváltozott a hipertónia megítélése. 30 évvel ezelőtt csak a 160 Hgmm feletti vérnyomás számított magasnak, ám az elmúlt évtizedekben végzett nemzetközi vizsgálatok alapján a normális értéket manapság 140/90 Hgmm-ben állapítják meg. Ezzel együtt, vannak olyan betegségcsoportok, mint például a vesebetegségek, ahol még a 140/90-es érték is magasnak számít. Ezért a normálistól eltérő vérnyomás diagnosztizálását követően, a megfelelő kezelési terv kialakítása érdekében, rendkívül fontos a hipertónia okainak pontos kivizsgálása.

Milyen tényezők játszanak szerepet a betegség kialakulásában?

Az utóbbi években végzett kutatásoknak köszönhetően ma már jól ismerjük a magasvérnyomás-betegséget okozó tényezőket. Ezek közül az egyik legismertebb a vesékben termelődő reninenzim, amely egy bonyolult reakciófolyamat során, újabb enzimeket aktiválva emeli a vérnyomást. Genetikai kutatások igazolták azt a korábbi feltételezést, hogy a hipertónia kialakulásában az örökletes tényezők is igen nagy szerepet játszanak. Azt is régóta tudjuk, hogy a modern civilizáció hatásmechanizmusai, a túlfeszített élet, a stressz, a rossz táplálkozási szokások szintén elősegítik a betegség kialakulását. Az utóbbi évtizedek egyik legérdekesebb felfedezése például az, hogy az úgynevezett alma-típusú elhízás igen nagy mértékben hajlamosít a hipertóniára.

Ennek milyen káros következményei lehetnek szervezetünkre nézve?

Az anyagcsere típusú hipertóniabetegség során a vérzsírok (triglicerin, koleszterin) kóros átalakulásával párhuzamosan érszűkület és szívrendellenességek léphetnek fel. Az olyan szívszövődmények, mint a hipertrófia (szívizomtúltengés) vagy a koszorúér-szűkület alkotják a hipertónia kiváltotta komplikációk egyik csoportját. A másik csoportba, a Magyarországon szintén népbetegségnek számító agyi események sorolhatók. Ezek mellett a kezeletlen hipertónia súlyos vesekárosodást, valamint a nagyerek megrepedését eredményezheti. E társbetegségek sok éven keresztül, különösebb tünetek nélkül fejlődnek ki, ám a szervekre gyakorolt káros hatásuk jelentős mértékben megrövidíti a beteg élettartamát. Ezért rendkívül fontos, hogy a betegségek eredeti kiváltó okát, a hipertóniát még időben kezelni tudjuk, s ezzel elkerüljük a stroke vagy érfalrepedés okozta hirtelen halált.

Manapság milyen gyógyító eljárások állnak rendelkezésre a hipertónia kezelésében?

Az orvostudomány és gyógyszerészet fejlődésének köszönhetően ma már igen kedvező, nagy hatású szerek állnak rendelkezésünkre, melyek eltérő szempontok szerint közelítik meg ugyanazt a kóros elváltozást. Így a magasvérnyomás-betegség keletkezésének okait feltárva a kezelőorvos több gyógyszercsoportból állíthatja össze a betege számára legmegfelelőbb gyógyszer-kombinációt. Egyes gyógyszerek az érszűkületet előidéző hormonok ellen hatnak, míg mások képesek a szervezet különböző területein lévő ereket kitágítani (értágítók). A külső behatásokat (stressz) és a túlzott aktivitást ellensúlyozó béta-blokkolók alkotják a hipertónia kezelésében alkalmazott gyógyszerek harmadik csoportját. Ezek mellett a vérzsírszinttel, illetve az elhízással összefüggő káros folyamatokat kedvezően befolyásoló szerek is rendelkezésünkre állnak. A modern gyógyszereknek köszönhetően a hipertónia okozta kóros elváltozásokat ma már meg lehet állítani, a folyamatot vissza lehet fordítani. A WHO 1995-ös jelentése szerint megfelelő kezelés alkalmazásával a hipertónia okozta agyi katasztrófák kialakulásának esélyét akár 35-40%-kal is csökkenthetjük.

Miután jól ismerjük a magasvérnyomás-betegséget kiváltó rizikófaktorokat, felmerül a kérdés, vajon mit tehetünk mi magunk a betegség megelőzéséért?

Elsősorban táplálkozási szokásainkon kell változtatni. Kiegyensúlyozott, egészséges étrend követésével elkerülhetjük a felesleges testsúlynövekedést, sőt még a genetikailag öröklött hipertóniát is kordában tudjuk tartani. Nagyon fontos, hogy ételeinkhez egyáltalán ne, vagy csak nagyon kevés sót használjunk, és tartózkodjunk a félkész ételek fogyasztásától, hiszen ezek sótartalma rendkívül magas. A környezetünkből származó negatív idegi hatásokat sajnos nehéz kiküszöbölni, de már az is elegendő, ha ilyenkor nem nyúlunk a cigarettához. A nikotin ugyanis érszűkítő hatású, így szervezetünkben történő rendszeres jelenléte különösen megnöveli a hipertónia kialakulásának esélyét. A megelőzés legfontosabb része, azonban a rendszeres orvosi ellenőrzés és kivizsgálás. Mind fiatal, mind pedig idősebb korban bizonyos időközönként ajánlatos vérnyomásmérést végeztetni, hiszen ha időben felismerik a hipertónia ma már teljes mértékben kontrollálható.

Hypertensio, Hypertonia, Magas vérnyomás, Magasvérnyomás

2002-08-02 16:00:30

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop