Téli allergiák
A magyar lakosság közel negyven százaléka szenved allrgiától. A tünetek jelentkezhetnek bőrgyulladás, szénanátha, asztma, emésztési panaszok formájában, de rossz általános közérzet, fájdalmak is létrejöhetnek allergia talaján. A tünetek többsége a pollenérzékenység miatt tavasszal, nyáron és ősszel jelentkezik. Ugyanakkor egyre többen küzdenek téli allergiával is...
A téli allergiák kialakulásában megváltozott életmódunk, a friss levegőn történő kevesebb tartózkodás és mozgás, a kevesebb vitamindús élelmiszer fogyasztása is közrejátszik. A lelki tényezők is elősegíthetik a téli allergiák kialakulását: csökken a nappalok és a napsütötte órák száma, és ez többeknél lehangoltsághoz, ill. az allergiára való hajlam növekedéséhez vezethet.
Poratka-allergia
Az atkák a téli időszak kevéssé közismert allergiakiváltói, bár az általuk okozott betegségek gyakoribbak, mint a gyógyszerallergiák, élelmiszer-allergiák vagy a penészgombák provokálta allergiák. Legkedveltebb lakóhelyük az ágyneműk, párnák, szőnyegek, plüssállatok szőre. Fejlődésüknek leginkább a szobahőmérséklet és a 70% körüli páratartalom kedvez. A nyári melegben szaporodnak igazán, majd az általuk ekkor termelt nagy mennyiségű ürülék, főként ősztől kezdve, a fűtött lakásokban fejti ki allergizáló hatását. A panaszok többnyire éjjel jelentkeznek, az atka az ágyneműben ekkor válik igazán aktívvá a testmeleg, a testből kiáramló pára, valamint a bőrről lehámló szaruréteg miatt.
Az atka ürüléke nem választható el a szokvány háziportól, azzal együtt terjed, és a tüneteket is vele együtt váltja ki.
A tünetek megegyeznek a pollenallergiáéival. A poratka az allergiások számára a téli hónapok "pollen"-je, így a szénanátha téli formája mögött gyakran a poratka áll.
Szerencsére a poratka ellen sokkal könnyebb védekezni, mint a nyári és őszi pollenek ellen, hiszen az alapos porszívózás jelentősen képes csökkenteni számukat.
Fontos! A szőnyeg egyszeri szokványos porszívóval történő takarítása csupán 8%-kal csökkenti az allergéneket. Ezért érdemes nagy teljesítményű (atkairtó programmal is rendelkező) porszívót használni.
Fontos tanácsok
- Diagnosztizált poratka-allergia esetén ki kell cserélni a párnák és a paplanok töltelékét!
- A hálószobában ne tartsunk könyveket és könyvespolcokat!
- A könyveket zárt könyvespolcokon tartsuk!
- Ne alkalmazzunk domború mintás és textil-alapanyagú tapétát!
- Szükség lehet a levegő szűrésére, melyhez speciális légtisztító készülékeket vásárolhatunk.
- Minél kevesebb szőnyeget tartsunk a lakásban!
Állatszőr-allergia
A tél kedvez az állati szőrök, szarusejtmaradványok, állati nyál és ürülék okozta allergiáknak is, hiszen a lakásban tartott állatokkal a gazdi még inkább össze van zárva, és kevesebb a szellőztetés is. Az állatról számtalan szerves maradvány kerül a légtérbe, melyek az arra érzékenyekben allergiás reakciókat válthatnak ki.
Penészgomba-allergia
A nedves falak, rosszul záródó nyílászárók, szobanövények, kamrák, nem szellőző fürdőszobák és klímaberendezések a penészgombák telepeinek melegágyai. A penészgombák a 80% körüli relatív páratartalmat kedvelik, ezért a penészes sarkok kiszárítása, új fűtőtest elhelyezése eredményes lehet. A szobanövények földjét időnként érdemes cserélni, de legalábbis a felső penészes réteget eltávolítani.
Téli allergiák kezelése
A kezelés élén az életmód rendezése áll: rendszeres mozgás, légzőgyakorlatok, jóga, relaxáció.
További segítséget jelenthetnek a salaktalanító kúrák: kolon-hidroterápia, léböjtkúra, teakúrák, izzasztókúrák
A saját immunválaszt helyreállító speciális kezelésekkel - mint a Rhinolight fényterápiás kezelés - közel 80%-os javulás érhető el a szénanáthás tünetek esetén
Homeopátiás és gyógynövényekkel végzett áthangoló kezelések: La pacho tea, kasvirág-csepp/tea/tabletta, nonikapszula, macskakarom-kapszula/tea, nem keserű grépfrútmagkivonat
Baktériumflórát helyreállító készítmények: tejsavbaktérium, cikóriapor
Ezek a kezelések a tapasztalatok szerint sokszor maradéktalanul képesek megszüntetni, de legalábbis jelentősen csökkenteni a tüneteket.
Dr. Tamasi József