A legtöbbünknek tele van a polca különféle tisztító- és súrolószerekkel, a fiókja kozmetikumokkal. Nincs időnk alaposan megvizsgálni, milyen vegyi anyagokat hurcolunk be a lakásba, és abban sem lehetünk biztosak, melyik szer mit okoz. Ehhez nyújtanak némi segítséget az alábbiak:
Nem a parlagfű az egyetlen növény, ami megkeseríti az allergiások életét. Az alábbi táblázatból kiolvasható, mikor melyik növény virágzik.
Abban, hogy a nyár közepén mire érdemes odafigyelni, segít a pollen naptár. Látható hogy a pázsitfűfélék mellett a gyomnövények virágpora található meg leginkább a levegőben. Ezek között is a rokon fészkes virágzatú növények emelhetők ki. A fekete és fehér üröm mellett a legjelentősebb allergén a parlagfű.
Lehet, hogy afféle rítus a tavaszi nagytakarítás, de gondoljuk meg jól, mielőtt leporoljuk a hűtő tetejét, vagy kiporszívózunk a kanapé alatt.A házipor tele van szennyező anyagokkal.
Az allergiás nátha pontosabb elnevezés, mint a szénanátha, mert az utóbbi csak egy bizonyos szezonra utal, ráadásul tudjuk, hogy a panaszokat nem a széna, hanem a pollenszemcsék okozzák.
Minden szénanáthás tudja, hogy ügyelnie kell a pollenre és antihisztaminokat kell szednie, de ha az emberek azon 20 százalékához tartozik, akik ebben a kellemetlenségben osztoznak, nem árt, ha a kevésbé ismert kiváltó okokról is tud.
Allergológus szakemberek szerint a tavaszi szénanátha elkerülhető, ha odafigyelünk néhány dologra, és igyekszünk elkerülni a kiváltó okokat.
A szénanátha az allergiás megbetegedésekhez sorolható. A test túlzott védelmi reakciója a fák, bokrok, füvek és egyéb növények virágpora ellen.
Olcsóbb és jobb módszerrel állítottak elő és alkalmaztak szénanátha elleni vakcinát brit kutatók.
Budapesten és több nagyvárosban a parlagfű pollenkoncentrációja már elérte a figyelmeztetési szintet. A virágzás csúcsa augusztus második felében várható és egészen az első fagyokig elhúzódhat. Magyarországon minden ötödik ember allergiás a parlagfűre, a betegek száma egyre nő, a gyerekek közül már minden harmadik allergiás.