Az atópiás dermatitis az egyik, gyermekeknél leggyakrabban előforduló bőrbetegség. Az elnevezés (atópia = hely nélküli) arra utal, hogy a bőrtünetek bárhol kialakulhatnak a testfelszínen, a hajas fejbőrtől az ujjak hegyéig, de a tünetek eloszlása az életkortól függően jellegzetes.
Nemcsak nyáron napsütésre alakulhat ki csalánkiütés, hanem télen a hidegre is. Sokaknak éppen hideg vízre (úszás) vagy akár izzadság miatt (edzés közben) jelennek meg viszkető piros foltok a testén – erre hívja fel a figyelmet dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika docense.
Mindenkinek ügyelnie kell arra, nehogy leégjen, de elsősorban a fehér bőrűeket, vörös hajúaknak kell vigyázniuk. Gyerekeknél és fiatal felnőtteknél, illetve egyes gyógyszereket szedő embereknél a napsütés allergiás reakciót is okozhat.
A napfény az életet jelenti. Mértéktelen élvezetének azonban lehetnek káros hatásai. A bőrrák, enyhébb esetekben a bőr korai elöregedése, a késői napfénykárosodás, valamint egyes allergiás bőrtünetek mind szoros összefüggésben állnak a napozással. A sokakat érintő fényallergiával kapcsolatos tudnivalókról dr. Révész Klaudia bőrgyógyásszal beszélgettünk.
A
bőrbetegségek jelentős részének a hátterében az immunrendszer (védekezőrendszer)
működésének valamilyen zavara áll. Ezek közé tartoznak az allergiás mechanizmuson
alapuló betegségek. Az allergia túlérzékenységet jelent, amikor a szervezet
egy adott hétköznapi anyagra túlzott védekezéssel reagál, mintha az káros lenne.
Azt az anyagot (molekulát), amely ezt a reakciót kiváltja, allergénnek nevezzük.
A már kialakult érzékenység hosszú ideig megmarad. Az immunrendszer sejtjei
az allergének ellen úgynevezett antitestet (ellenanyagot) termelnek, s ha e
kettő találkozik, kialakul az allergiás reakció.