Európából terjedhetett el a lepra
Nemcsak a korábban vélt kettő, hanem több leprabaktérium-törzs is elterjedt volt a középkori Európában, tehát lehetséges, hogy itt alakult ki a lepra.
Nemcsak a korábban vélt kettő, hanem több leprabaktérium-törzs is elterjedt volt a középkori Európában, tehát lehetséges, hogy itt alakult ki a lepra.
A középkori zarándokok is hozzájárulhattak ahhoz, hogy a lepra Európa-szerte gyakori járványos betegséggé vált - állapították meg a Winchester Egyetem kutatói akik olyan bizonyítékot találtak, amely egy másik lehetőséget is felvet. A tanulmány a PLOS Neglected Tropical Diseases folyóiratban publikálták.
Leprafertőzést mutattak ki a Brit-szigeteken élő vörös mókusoknál svájci és skót kutatók.
Kis mértékben növekedett a leprás megbetegedések száma a világban: az első becslések szerint több mint 230 ezren lettek leprásak világszerte 2011-ben, míg a megelőző évben kétezerrel kevesebben fertőződtek meg.
Az arra érzékeny embereknél a lepra egyik fajtáját, Hansen-kórt okozhat a kilencöves tatu - közölték szerdán vizsgálataik eredményét amerikai kutatók.
A leprát a középkor óta elfeledett betegségnek tartjuk, mégis időnként felbukkan az Egyesült Államokban is. Körülbelül 150 új esetet diagnosztizálnak évente, és jelenleg 3000 egyént kezelnek ezzel a betegséggel. Valószínűleg több a betegek száma, de ezek nem mind kerülnek felismerésre, és a hibás kezelés miatt számíthatnak a betegség által okozott maradandó károsodásokra is.
A nemrégiben Izraelben feltárt, az i. sz. első századból származó emberi maradványok tanúsága szerint az európai leprajárványoknak minden bizonnyal a tuberkulózis (TBC) megjelenése vetett véget.
A talidomidot, amelyet a 60-as években betiltottak Európában, mert súlyos torzulásokat okozott az újszülötteknél, most elfogadta az FDA a lepra egyik fájdalmas szövődményének gyógyszereként, bár a szer terjesztését szigorú szabályokhoz kötik.
Rettegett, évezredekre visszamenőleg ismert, a kialakult tünetek stádiumában a beteg külsejét ijesztően eltorzító fertőző betegség, amelynek egyes formái magas halálozással járnak.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!