650 év után rehabilitálták a patkányt.
Francia régészek és tudósok egy csoportja bejelentette, hogy cáfolják azt a teóriát, miszerint a fekete patkányokon élősködő trópusi bolhák terjesztették a bubópestist Európa-szerte a 14. században.
A francia kutatócsoport szerint azonban a hideg európai klímában sem a patkányok, sem a bolhák nem éltek volna túl sokáig.
Szerintük a betegséget minden bizonnyal a közönséges európai bolha (Pulex irritans) terjesztette, róka, borz és - legalábbis a középkorban - az ember közvetítésével.
Bizonyítékaikat, amelyeket a Bulletin de la Societe Entomologique de France közölt, az archo-entomológia viszonylag új tudományára alapozzák, amely történelmi korok rovarjaival foglalkozik, és mintegy két évtizede született Nagy-Britanniában.
A Jean-Claude Beaucournu vezette francia kutatócsoport bizonyítékokat keresett a fekete patkány által terjesztett egzotikus bolhára azokon az ásatási helyeken, amelyekről ismert, hogy az 1300-as években pestis sújtotta.
Kutatásaikat azzal zárják, hogy a pestis gyors elterjedését minden bizonnyal az okozta, hogy a betegség emberről emberre terjedt át a bolha közvetítésével.